Pratik Zekanın Yaratıcılıkla Birleştiği Yer: Gerilla Pazarlama

Gerilla pazarlama kavramını ilk kez duyanlardan olabilirsiniz fakat aslında hepimizin çok aşina olduğu bir konu. 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından geliştirilen, yaratıcılık ile maliyetleri düşürülmüş, alışılmışın dışında bir pazarlama tekniğidir. İsminin Gerilla olmasının sebebi ise, beklenmedik zamanlarda, beklenmedik yerlerde karşımıza çıkması ve aklımızda yer etmesidir. Mümkün olan en küçük bütçe ile geleneksel yöntemlerin yarattığı etkinin üstüne çıkabilen pazarlama olarak da tanımlanabilir. Paradan çok zaman, enerji ve düş gücü gerektiren gerilla pazarlama, kulaktan kulağa pazarlama, tele pazarlama, t-shirtler, mektuplar, broşürler vb. gibi birçok pazarlama yöntem ve kaynaklarının kombinasyonlarını kullanır. Böylece rakiplere küçük küçük saldırılar yaparak onları zayıf noktalarından yıpratmayı hedefler.

Nasıl Gelişmiştir?

Gerilla Pazarlama Jay Conrad Levinson’ın yazmış olduğu bir pazarlama kitabının adıdır. Zamanla bu kavram, geleneksel olmayan tüm pazarlama tekniklerinin adı olmuştur.
Levinson bu kavramın ortaya çıkış öyküsünü şöyle anlatıyor:
“1980’lerin ortasında kısıtlı bütçesi olan insanlar için bir pazarlama kitabı yoktu. Üniversitede ders verirken öğrencilerim bana bu konuda soru sordular ve ben onlara konuyla ilgili kaynak bulacağıma söz verdim. Kütüphaneye gittim yoktu, başka kütüphanelere baktım yoktu. Diğer üniversitelere ve kütüphanelere baktım yine yoktu. Araştırmalarım sonunda bu konuda hiçbir kaynak bulamadım. Ama bir kere söz vermiştim. Sonra oturdum öğrencilerim için bir liste yaptım az parası olan işletmeler neler yapabilir diye ve 527 maddelik bir liste çıkarttım. Böylece gerilla pazarlamanın temeli atılmış oldu.”

Günümüzde Gerilla Pazarlama

Günümüz teknolojisi ile beraber Gerilla Pazarlama, sosyal medyanın da katkısı ile çok daha fazla ses getirmektedir.
İşte günümüzden bazı başarılı örnekler:
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/