PISA Direktörü: Türk Eğitim Sistemi Dünyaya Uyum Sağlayamadı

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Uluslararası öğrenci değerlendirme programı olan PISA’da 15 yaş grubundaki öğrenciler bir sınava tabi tutuluyor ve değerlendiriliyor. Bu konuyla ilgili olarak PISA Direktörü Andreas Schleicher dikkat çeken ve üzerine uzunca düşünmemiz gereken açıklamalarda bulundu.

Bilindiği üzere bu yıl Türk eğitim sisteminde birçok gelişme yaşandı. Gerek liseye giriş sınavları gerekse üniversiteye giriş sınavları değişime uğradı. Fakat PISA Direktörü başarının anahtarı değişim değil, herkese hitap edebilecek bir sistemin oluşturulması olduğunu söylüyor.
PISA sınav sonuçlarına göre, Türkiye 72 ülke arasında 50. Sırada yerini alıyor. Andreas Schleicher, bu durumun sebebini Türk eğitim sistemindeki ezbere dayalı öğrenme şekline bağlıyor. Sınavda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Türk öğrencilerin öğrendiklerini kağıda dökebiliyor fakat uygulayamıyor olması. PISA Direktörü Türk öğrencilerin iyi olduğu alanların dünya için yeterli düzeyde olmadığını söylüyor.
PISA Direktörü Andreas Schleicher, değişen eğitim sistemimizin sorunun odağı olmadığını fakat dünyanın döndüğünü, değiştiğini ve Türk eğitim sisteminin de buna uyum sağlayamamasından öğrenci başarılarının düşük olduğuna değindi.
Türk eğitim sistemi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan PISA Direktörü, Türk öğrencilerinin matematik korkusu hakkında da öğrencilerin temelinin sağlam olmadığı yorumunu yaptı. Ülkemizdeki eğitim modelinde özellikle öğretmenlere çok iş düştüğünü söyleyerek tavsiyede bulundu:

“Öğretmenlere daha fazla fırsat verin, meslektaşlarını gözlemlesinler, birlikte çalışsınlar. En iyi skorları alan Şanghay’da, öğretmenler Türkiye’deki meslektaşlarına kıyasla daha az öğretiyorlar. Zamanlarının çoğunda yeni eğitim teknikleri geliştiriyorlar. İyi öğretmenler araştırmacıdır, sadece ders kitabında ne yazıyorsa onu öğretmezler. Hükümet öğretmenliği hem finansal hem entelektüel açıdan çekici kılmalı.”

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (1) Yorum Yap

Burak Palabıyık

bizi kıskanma PISA <gülücük><gülücük>

/