PayPal Kurucu Ortağı ve Yazar Peter Thiel’den Girişimcilere 4 Büyük Ders

Yusuf Yücel

Yusuf Yücel

Blockchain ve Kripto Para - Bitcoin - Teknolojisi Boğaziçi Üniversitesi

PayPal’ın kurucu ortaklarından, Facebook’un yatırımcılarından ve Sıfırdan Bire kitabının da yazarı olan girişimci Peter Thiel yaşanan dot-com iflası sonrası üstte kalan girişimlerin başardığı 4 büyük dersi paylaşıyor.

1) Kademeli İlerleyin

Büyük vizyonlar balonu şişirir ve o yüzden hoş görülmemelidir. Çok büyük işler başarabileceğini iddia eden herkesten şüphelenilebilir ve dünyayı değiştirmek isteyen herkes daha alçak gönüllü olmalıdır. Küçük, kademeli adımlar ileriye giden tek güvenli yoldur.

2) Yalın ve Esnek Olun

Tüm şirketler “yalın” olmalıdır, bu “plansız” olmanın anahtarıdır. İşinizin nasıl ilerleyeceğini bilmemelisiniz; planlamak küstahlıktır ve esnek değildir. Onun yerine bir şeyler deneyebilir, “yinelenebilir” ve girişimciliği agnostik deneyimleme olarak görebilirsiniz.

3) Rekabeti Geliştirin

Zamanından önce yeni bir pazar yaratmayı denemeyin. Gerçek bir işinizin olup olmadığını öğrenmenin tek yolu hâlihazırdaki müşterilerle o işe girişmektir; böylece şirketinizi başarılı rakiplerce zaten sunulan tanınmış ürünleri geliştirerek inşa edebilirsiniz.

4) Ürünlere Odaklanın, Satışlara Değil

Eğer ürününüzü satmak için reklama ya da satış elemanlarına ihtiyaç duyuyorsanız, o zaman ürününüz çok iyi değildir: Teknoloji öncelikli olarak ürün gelişimi üzerinedir, dağıtım üzerine değil. Balon dönemi reklamcılığı açık ve net olarak ziyandı, bu yüzden tek sürdürülebilir büyüme viral büyümedir.
Bu dersler artık dogma haline gelmiş durumda; bunları görmezden gelenlerin 2000’deki büyük iflasta teknolojinin üzerine çöreklenmiş felakete davetiye çıkardıkları farz ediliyor. Yine de ünlü girişimci her ne kadar artık bunlar kurallaşmış da olsa karşıt ilkelerin muhtemelen daha doğru olduğunu düşünüyor:
1) Önemsiz işler yapmaktansa cesur riskler almak daha iyidir.
2) Kötü plan, plansızlıktan iyidir.
3) Rekabetçi pazar kârları yok eder.
4) Satış en az ürün kadar önemlidir.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/