Pasta Mumu

Pasta mumu kullanım alanlarına baktığımızda birçok alanda işlev gördüğünü görmekteyiz. Bu alanlara baktığımızda hepsinin birbirinden bağımsız olduğu da görülebilmektedir. Doğum günlerinde çocuklar için bakılınca büyük bir sürpriz olarak görünen pasta mumları özellikle kişinin yaşına özel olarak pasta mum sayısı belirlenir. Daha sonra güzelce süslenerek pastaya yerleştirilir. Veya bu yaş kutlamaları için farklı çözümlerde görülmektedir. Sadece kişi o sene yeni bir yıla ayak basacağı için tek bir pasta mumu ile bu kutlamalar gerçekleştirilir. Kısaca pasta mumu sayesinde yaş günü yapılacak kişiye güzel bir sunum yapmak gözüne daha güzel gözükmesi için uğraşılan çabanın karşılığını verebileceği güzel süs malzemeleri sınıfına girmektedir.

                Pasta mumu sadece doğum günleri için değil, dediğimiz gibi birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Bu alanlardan birisi de kına geceleridir. Hanımların bu özel günde hüzünlü bir ortam oluşturması için ışıkların sönmesi ve loş bir ortamı oluşturma isteyişleri aklımıza ilk olarak pasta mumlarını getirmektedir. Çünkü pasta mumunun verdiği loş ışık sayesinde ortam hüzünlü bir hale bürünür. Peki bunun nedenini sorgulamak istersek; kına gecelerinde evlenecek kızın artık son günleridir ve evden gideceğini güne çok az kaldığını vurgulamak için böyle malzemeler aracı kılınır. Sadece kına gecesi ile kalmaz sonrasında yapılacak olan nişan töreninde de önemli bir rol oynamaktadır. Nişan pastasını süslemek ve sürpriz yapılacak çifte güzel görünmesini sağlamak için pasta üzerinde veya unlu mamullerin yanında görülebilmektedir. Devamında özellikle düğünlerde konfetilerin yetersiz kaldığı durumlar görülmektedir. Gelin ve damat çöpçatanları, ailelerde önemli kan bağı olan kişilerin elinde olan ve halaylarda tutmak veya dans sırasında hoş bir görüntü oluşturmak için kullanılır. Her düğünde görülen ve olmazsa olmaz olan düğün pastalarının üzerindeki organik gıda boyaları ile yapılmış olan süslemelerin yetersiz kaldığı görülmektedir. Pastanın üzerindeki süslemelerin yanında pastanın üzerindeki hoş görüntüyü sağlamak ve dediğimiz gibi dikkatleri pastaya çekmek için bu pasta mumları kullanılmaktadır.

                Özetlemek gerekirse, pasta mumları basit görünen bir araç gibi dursa da annelerimizin yaptıkları pastalarda, özellikler özel günlerde kullanılmak için özel bir yardımcı araçtır.

pasta mumu için 

Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/