Otizmli Çocuklar İçin Ücretsiz Eğitim Sunan Girişim: Otsimo [Röportaj]

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

Otsimo, otizmli çocukların tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde kaliteli bir eğitim almasını amaçlayan bir ODTÜ Teknokent girişimi.

Biz de Otsimo kurucu ortağı Zafer Elcik ile Otsimo üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Otsimo fikri nasıl ortaya çıktı?

Kardeşimin otizmli olmasından dolayı hep ona yardım etmek için bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Ancak nasıl olacağını ve ne yapacağımı bilmiyordum. Birgün kardeşimin okuyamamasına rağmen, konuşamamasına rağmen akıllı telefonumla oynadığını gördüm. Dahası kardeşim eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamazken, akıllı cihazlarla 50-60 dakikalarda ilgilendiğini görünce ona bir iPad almaya karar verdim. Ancak şimdi daha büyük bir sorunumuz vardı. Otizmli çocuklar için geliştirilen eğitim uygulaması yoktu ve diğer çocuklar için olanlar otizmlilere zor geliyordu. Kendi sorunumuza çözüm bulmak için Otsimo fikrini en yakın arkadaşım Sercan’la hayata geçirmeye karar verdik. Süreçte otizmli çocuklara oyun yapma fikrimiz, Otsimo gibi kapsamlı bir eğitim platformuna dönüştü.


Otsimo ne kadar zamanda ortaya çıktı?

Otsimo’ya başlamadan önce proof of concept dediğimiz çok basit bir sürümünü yaklaşık 3 günde çıkarttık. Bu sayede hem otizm alanında hem diğer destekler için birçok iş birliği yapabildik. Webrazziye katıldığımızda sadece elimizde bu vardı (ama çaktırmadık tabii). Açıkçası sonrasında biraz hata yaptığımızı söyleyebilirim.  Yaklaşık 5 ayda bir MVP geliştirebildik. Çok fazla şeyi, çok üst seviyede düşündük. Buna da aslında featurebomb diyorlar. Halbuki Otsimo için MVP bir tane oyun olmalıydı. İyi ki kullanıcılarımızı yani aileleri çok iyi tanıyabiliyorduk da yanlış bir ürün geliştirmedik. Yaklaşık 6 aylık ön geliştirme süreciyle 1 yıldır Otsimo’yu yapıyoruz diyebilirim.


Otsimo ekibi kimlerden oluşuyor?

Otsimo ekibi kısaca; Sercan, Ben, Ünal, Burak, Deniz ve Nazlıdan oluşuyor. İlk 4’ümüz bilgisayar mühendisi. Bizde Sercan’ınki hariç bir Title yok kimsede. Sercan genelde teknik tarafın direkt başında oluyor. Kalan herkes yaptığı işlerden sorumlu. Ben ofis boyluktan kod yazmaya kadar herşeyi yapıyorum. Ünal oyunları, Burak servislerimizi oluşturuyor. Deniz birebirde ailelere dokunan tarafımız, Nazlı ise genelde daha çok aileye nasıl yardım ederiz ona çalışıyor. Bunun dışında otizm vakıflarından ve aslında sektörden de birçok destek alıyoruz.


Otsimo kimlere nasıl fayda sağlayacak?

Otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı, erken ve yoğun eğitim. Türkiye’de 1.5 , Amerika’da yaklaşık 5 milyon otizmli birey var. Otsimo’da otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde veriyoruz.


Avrupa’nın en iyi ve Dünya’nın en iyi 4. sosyal girişimi seçilmişsiniz. Bu süreç nasıl geçti?

Global Social Venture Competition dünya çapında düzenlenen sosyal girişimcilik yarışması. Berkeley Ünversitesi tarafından organize ediliyor. Biz de bu yarışmaya bu sene Türkiye’yi temsilen katılmaya hak kazandık. Öncelikle MENA bölgesi birinciliği aldık. Ardından da London Business School’daki Avrupa Finalinde, Avrupa birinciliği. 500 girişim arasından dünya finaline kalan ilk 10 takım arasına kalarak Bangkok’da düzenlenen dünya finallerine katıldık. Finalde ise 17 girişim arasında gruplardan ilk üçte çıkarak Three Global Finalist ve 4. Ödülünü kazandık. Ülkemizi 1999’dan beri düzenlenen bu yarışmanın finalinde ilk kez temsil etmişiz 🙂 Bizim için unutulmaz bir deneyimdi.


Otsimo’nun sizin için zirvesi nedir?

Bizim amacımız Otsimo’yu özellikle yapay zekayla birleştirmek. Özellikle otizm eğitimi davranış analizi temelli olduğu için buna çok uygun. Yine otizm spektrum bozukluğu olduğu için çocukların durumunu yaşından veya sınıfından değil yine çocukların kendisinden anlamamız gerekiyor. Bu da bizi daha önceki eğitim uygulamalarından ayırıyor. Bu işin arkasında aslında yaptığımız şey saf mühendislik. Bizim amacımız sadece otizmi değil bütün eğitsel süreçleri yeni teknoloji ürünlerle demokratikleştirmek.

Son olarak eklemek istediklerin nelerdir?

Başta Yağmur ve Emre olmak üzere tüm CEOtudent ekibine teşekkür ediyorum.


Otsimo şu anda Arıkovanı’nda Türkiye’nin desteğini bekliyor. Otsimo’nun Arıkovanı profiline buradan ulaşabilirsiniz.
cxsmzujxeaa6js8

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/