l Ortaokul Terk Kız öğrenci MIT'ten Nasıl Kabul Aldı? - CEOtudent

Ortaokul terk kız öğrenci MIT’ten nasıl kabul aldı?

E-Bursum

E-Bursum

Burs verenlerle öğrencileri bir araya getiren bir sosyal girişim.

Ortaokul terk kız öğrenci MIT'ten nasıl kabul aldı? 1
17 yaşındaki Malvika Raj Roshi’nin ortaokul veya lise diploması yok. Yine de dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology’den kabul alabiliyor. Peki, Malvika bunu nasıl başardı? 4 yıl önce Dadar Parsee Youth Assembly School’da okurken Malvika’nın annesi Supriya kızını okuldan almaya karar veriyor. Supriya, bu kararı verirken “Malvika’nın dersleri iyiydi fakat bir şekilde kızımın mutsuz olduğunu hissettim. Mutluluğun, okulda öğretilen bilgilerden çok daha önemli olduğuna karar verdim” diyor. Supriya, kızını okuldan aldıktan sonra evin bir köşesini sınıfa çeviriyor ve kızının eğitimiyle ilgilenmeye başlıyor. Malvika’nın o zamanki tutkusunu “Birden kızımın mutlu olduğunu hissettim. Her zaman öğrenmeye açık biri olmuştu. Bilmek, onun tutkusu haline gelmişti” sözleriyle anlatıyor.

 “4 yıl önce evde eğitime başladığımda, birçok farklı konu olduğun fark ettim. Programlama da bunlardan biriydi. Programlama o kadar çok ilgimi çekti ki, daha fazla zaman ayırdım. Programlamayı da o zaman sevmeye başladım.” diyor Malvika.

Ortaokul terk kız öğrenci MIT'ten nasıl kabul aldı? 2
Malvika’nın programlama dili üzerindeki ilgisi onu farklı bir noktaya taşıdı, Uluslararası Enformatik Olimpiyat (IOI) oyunları programlama dalında üst üste 3 yıl Hindistan’ı temsil etti ve 2 gümüş, 1 bronz madalya kazandı. Massachusetts Institute of Technology, üniversite öğrenci kabul sisteminde klasik yöntemin dışında Uluslararası Enformatik Olimpiyat oyunlarında başarı gösteren öğrencileri kabul ediyor. MIT, Malvika’nın olimpiyat oyunlarındaki başarılarına kayıtsız kalmadı ve ona bilgisayar mühendisliği bölümünde tam burslu eğitim fırsatı tanıdı.
Ortaokulu yarıda bırakan Malvika’nın dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology’e kabulü sıkı çalışmanın, yetenek ve özveriyle birleşimi, kısaca bir başarı hikâyesi.
Malvika tam burslu eğitim fırsatı sayesinde MIT’ye gidebilme şansı elde etti. Eğer siz de burs şansı elde edebilmek isterseniz buradan burslara ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/