l Ormanın Çöpünü Dövize Çeviren Girişimci: Ramazan Çevirgen - CEOtudent

Ormanın Çöpünü Dövize Çeviren Girişimci: Ramazan Çevirgen

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Almanya’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapan Uşaklı gurbetçi Ramazan Çevirgen, ormanlardan topladığı bitki kalıntılarını işleyerek bunları yabancı ülkelere süs ürünü olarak satıyor.
Ormanın Çöpünü Dövize Çeviren Girişimci: Ramazan Çevirgen 1
Almanya’da yaşarken bir süre organik malzemelerden dekoratif ürünlerin satıldığı bir şirkette çalışan Ramazan Çevirgen, Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra Uşak’ın Banaz ilçesine 5 bin metrekarelik tesis kurdu. Yaklaşık 50 çalışanın bulunduğu tesiste ormanlardan toplanan yosun, ağaç kabuğu, kozalak, kuru dalları işlenerek süs ürünleri haline getiriliyor.
Çevirgen, organik malzemelerden yaptığı dekoratif ürünleri geçen sene İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD gibi 20 ülkeye ihraç etti.
Ormanın Çöpünü Dövize Çeviren Girişimci: Ramazan Çevirgen 2
120 farklı malzemeden bine yakın ürün elde ettiklerini söyleyen Çevirgen, ürünlerin tamamını yurt dışına sattıklarını, Avrupa’da ev dekorasyonu için çok ilgi gördüğünü, evlerin dış kapılarında ve mezarlıklarda da kullanıldığını belirtti. Bu sayede ormanın çöpünü işleyerek ekonomiye kazandırıyor ve ülkemize de döviz girdisi sağlıyorlar.
Yurt dışındaki fuarları yakından takip edip iş bağlantılarını da bu fuarlar sayesinde gerçekleştiren Çevirgen konuya ilişkin şunları söyledi:

“Ülkemizde üretim maliyetleri daha düşük olduğu için biz Avrupa’ya daha ucuz ürün sunabiliyoruz. 3 avrodan 200 avroya kadar ürün var elimizde. Her geçen yıl ürün çeşitliliğimiz artıyor. Ülkemize döviz girdisi sağladığımız için, insanlara iş verdiğimiz için çok mutluyum.”

Ormanın Çöpünü Dövize Çeviren Girişimci: Ramazan Çevirgen 3
Ürettikleri ürünlerin taşınması zor olduğu için özel paketleme yöntemleri kullanıyor, anlaştıkları firmaların ayarladığı tırlarla yurt dışına gönderim yapıyorlar. Türkiye’nin bitki örtüsünün zenginliği ise hazırladıkları ürünlerin çeşitliliğini arttırıyor.

“Her yıl yeni ürünler için doğayı keşfe çıkıyorum. Türkiye gerçekten bir cennet. Bazen siparişlere yetişemiyoruz. Doğadaki bir diken bile bizim için ham madde. Her şeyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Kapasitemizi artırarak daha fazla ürünle Avrupa’da söz sahibi olmak istiyoruz. ABD ve Avrupa ülkelerinde organik süs ürünleri çok ilgi görüyor. Geçen yıl 20 ülkeye 700 bin avro ihracat yaptık. Bu yıl hedefimiz 1 milyon avro.”

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/