Orkut, “hello network” ile Geri Dönüyor!

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Orkut ismi tanıdık geliyor değil mi? Hatırlamayanlar için minik bir hatırlatma yapalım. Orkut, bir Türk olan Orkut Büyükkökten’in, 2004 yılında Google bünyesinde kurduğu bir sosyal ağ. 2014’te kapanan Orkut’un ardından Büyükkökten yine sahneye çıkıyor.

Teknolojinin insanları yalnızlaştırdığı ve izole ettiği kanısını doğru bulmayan Büyükkökten, “Teknoloji, arkadaşlıkları daha kolay hale getirebilir. Biz sadece daha doğru uygulamayı bulamadık.” diyor. Hayattaki en büyük tutkusunun insanlar ve insanları teknolojiyle bir araya getirmek olduğunu söyleyen Büyükkökten, “Bugün topluma baktığımda, %99’umuzun daha fazla bağlantıya ve iletişime ihtiyacı olduğuna inanıyorum.”  dedi.

Orkut’un ardından Google’dan ayrılan Büyükkökten, yeni sosyal ağı girişimi “hello network” ile geri dönüyor. Yeni arkadaş bulmanın daha kolay yolu olacak olan hello hetwork, şu an Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Britanya, İrlanda, Fransa, Hindistan Brezilya, Meksika, İspanya ve Porto Riko’da App Store ve Google Play’de bulunuyor.

“İnsanlığa bakarsanız 7.4 milyar bireyden oluşan karmaşık bir network görürsünüz. Hepimizin bağlanma ihtiyacı var. Fakat bağlanmak zamanla zorlaşıyor, bunu kolaylaştıran teknolojilerin artmasına rağmen.” – Orkut Büyükökten

Büyükkökten’e göre asıl problem, sosyal medya sitelerinde. Sosyal ağların, insanları gerçek olmayan şeyler paylaşmaya zorladıklarını düşünen Büyükkökten bu konuda bir örnek veriyor. “Boşanmak üzere olan iki arkadaşım var. Facebook’ta ise piknikten mutlu bir fotoğraf paylaşıyorlar. Bunun gerçek olmadığını biliyorum.”. hello network için, “Biz, başkalarıyla paylaşım yapmak üzerine bir güven kurduk. Gerçek hislerimizi paylaşabilmeliyiz. Böylelikle, bizleri ayıran duvarları ortadan kaldırırız.” dedi.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Dijital, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/