Hep Tutumlu Yaşayıp Ölürken Yardım Kuruluşlarına 11 Milyon Dolar Bırakan Adam: Alan Naiman

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

63 yaşındaki Alan Naiman ABD’de yaşıyordu. Kendisi geçen 2017 yılının Ocak ayında kanser oldu ve hayata gözlerini yumdu. Yaklaşık 30 yıl kadar önce de kariyerini sonlandırdı ve çocuklara yardım etmek amacıyla Sosyal Hizmetler Dairesi’nde memur olarak çalışmaya başladı.
Alan Naiman’ın mirası geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yakınlarını dahi büyük şaşkınlığa uğratacak derecede bir varlığa sahip olan Naiman, yıllarca biriktirdiği 11 milyon doları hayır kurumlarına bıraktı.
Naiman, çocuklarla çalışabilmek için 30 yıl önce parlak bankacılık kariyerini bıraktı ve Washington’da Sosyal Hizmetler Dairesi’nde memur olarak çalışmaya başlamış.

İş arkadaşı Mary Monahan, Naiman hakkında şunları söylüyor:

“İhtiyacı olan her şeye sahip olduğunu, ama birçok insanın ihtiyaçlarını karşılayamadığını düşünüyordu. Bakıma muhtaç çocuklar kalbine girmişti”Ömrü boyunca tasarruflu yaşayan ve bir defasında arkadaşlarına “Bütün günü bir kuruş bile harcamadan geçirdim” diye övünen Naiman’ın mirasını bıraktığı kuruluşlarının çoğu ise çocuklara yardım örgütleri.


Yakınları hiç evlenmeyen ve hiç çocuk sahibi olmayan Alan Naiman’ın bu kadar çok parası olmasına şaşırdıklarını ancak cömertliğine şaşırmadıklarını söylüyorlar.

Naiman Ucuza toptan alışveriş yapılan marketlerden aldığı kot pantolon ve tişörtleri giyerek yaşamını sürdürüyordu. Sürekli olarak kupon biriktiriyordu ve ek işlerde çalışıyordu.
Kendisinin servetinin büyük bölümü ailesinden miras kaldı. Ama ömrü boyunca tasarruf yaptı. Monahan’a göre borçlu olmaktan nefret eden Naiman, iki-üç işte birden çalıştı.Naiman’ın 900 bin dolar bağışladığı Treehouse adlı kimsesiz çocuklara yardım kuruluşundan Jessica Ross şunları söylüyor:

“Naiman’ın sırf servetini başkalarına verebilmek için bu kadar tutumlu olması, inceliği ve sevgisi hepimizi çok şaşırttı. Dünyayı bu şekilde terk etmek istedi”

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/