Oğlu ile İddiaya Giren Baba Hem İddiayı Hem de Üniversiteyi Kazandı

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Kamil Özel, üniversiteye hazırlanan bir Fen Lisesi öğrencisiydi. Isparta’daki evlerinde üniversitelerin taban puanlarına bakarken, “İlk 2000’e girmekte ne var?” diye düşündü. Ve böylelikle 1 yıl süren baba ile oğlun yarışı da başlamış oldu.
Kamil Özel, bu düşüncesini 52 yaşındaki emekli sınıf öğretmeni babası ile paylaştı. Ona “Eğer ilk 2000’e girersem bana araba alır mısın?” diye sordu. Böylelikle bir iddiaya girmeye karar verdiler. Üniversite sınavına emekli baba da girecek ve eğer o ilk 2 bine girerse oğlu ona araba alacaktı. Eğer Kamil Özel ilk 2 bine girerse babası Selahattin Özel ona bir araba alacaktı. İkisi de başaramazsa bu iddia geçersiz sayılacaktı.
Tüm yıl ikisi de çalıştı ve sınava girdiler. Sınav sonucunda emekli baba 1213. sıraya girmeyi başardı ve ilk tercihi olan Gönen MYO Mimari Dekoratif Sanatlar bölümüne yerleşti!
Kamil Özel’de aslında bu iddia sayesinde motivasyonunu yüksek tutarak çalışmış ve sınavdan güzel bir başarı elde etmişti. Kamil Özel 4879. sıraya girmeyi başararak, İzmir Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’ne yerleşti.
Şimdi ise emekli baba Selahattin Özel, oğlunun sözünü tutmasını ve meslek hayatına başladığında ona bir araba almasını istiyor. 
Tıp fakültesini kazanan Kamil Özel’in bir de diğer velilere bir tavsiyesi var:

“Çocuklarını motive etmek için onlara destek olabilirler, onlarla sınava girebilirler. Mesela babam, benimle sınava girerek beni çok motive etti.”

Yorumlar (1) Yorum Yap

Ali Kemal Çetinkaya

Her şey tamam da, neden MYO ahahah.

/