Ödüllü Girişimler Şimdi Ne Yapıyor?

Günümüzün ihtiyacı olduğu kadar trendi de olan ‘Girişimcilik’, ülkemizde son yılların açık ara parlayan yıldızlarından. Milyar dolarlık şirketler, yatırımlar, iflaslar, pivotlar ve çok daha fazlasını gün içerisinde belki defalarca duyuyoruz. Küresel sermayenin yadsınamaycak bir kısmı girişimcilik fonlarına akmaya başladı bile. Türkiye de buna hızla entegre olurken yatırım haberleri de ardarda gelmeye başladı. Peki ne oluyor bu yatırımlar? Gerçekten işe yarıyor mu? Dağıtılan ödüllerde kollanan başarı projeksiyonu yerine geliyor mu? Muhtemelen bir yazı dizisine dönüşecek bu araştırmanın ilk ayağında Etohum’un 2009 yılındaki bazı girişimlerini inceleyeceğiz.

Cvyolla.com

2006 yılında Meriç Kul tarafından bir cvnin aynı anda pek çok firmaya gönderilebilmesi amacıyla kurulan Cvyolla.com, 2009 yılı Etohum girişimlerinden birisi. Şimdilerde, göze pek hoş gelmeyen arayüzüyle ve kullanıcılarını yoran spam fırtınasıyla hayatını sürdürüyor gibi görünüyor. Alexa verilerine göre Türkiye ziyaret sıralaması 6415. 9 yıllık geçmişine bakılınca son 5 yıl içerisinde kendisini pek geliştirdiği söylenemez.

Userspots

2009 yılında Mustafa Dalcı tarafından kullanıcı dostu servisler, deneyimler ve arayüzler tasarlamak amacıyla kurulan Userspots, günümüzde hedefinden sapmadan yoluna devam ediyor. Alanında en bilinen şirketlerden biri olan Userspots TEB, Hopi, Teknosa, Koçtaş, Hepsiburada, Boyner ve çok daha fazla markanın çalışmalarını gerçekleştirmiş durumda.

Pabbuc.com

Türkiye’nin ilk online ayakkabı, çanta ve aksesuar mağazası olan pabbuc.com, ortaklarının hisselerini satacak yatırımcı bulamaması sebebiyle 2012 yılında ‘…2005 yılından bugüne kadar 7 yıldır en iyi ve en güvenilir hizmeti vermek için aralıksız çalıştık. ancak 30.11.2012 tarihinden itibaren belirsiz bir süre için satışlarımıza ara veriyoruz.’ mesajıyla kullanıcılarına veda etmiş.

Kimgelsin.com

Müzikseverlerin istekleri doğrultusunda oy vererek beğendikleri sanatçıları ünlü mekanlara getirtmek amacıyla kurulan kimgelsin.com için işler pek yolunda gitmemiş gibi görünüyor. Başlarda fikir olarak tutulmuş gibi görünse de organizatörlerin ve müzik severlerin pek ilgisini çekememiş. Şu ansa web sitesini ziyaret ettiğimizde yalnızca logosuyla karşılaşıyoruz. Sosyal medyadaki son görülmesi ise 8 Şubat 2010 tarihli.

Sunumax

Kullanıcılarına, markanın internet sitesine girdiğinde marka yüzleri tarafından markayı anlatmaları amacıyla kurulan Sunumax, çıkışından itibaren hedef kitlesi tarafından pek hoşlanılmasa da Sabancı, YGA ve Cebit gibi markalarla çalışmış. Kurucusuna master programını bıraktırıp Türkiye’ye gelmeye zorlamış olan pop up bombacısı Sunumax’e değmemiş gibi görünüyor.

Şu anda da sunumax.com alan adı satılık listesinde. İlgilenenlere duyurulur.

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/