l Nuri Bilge Ceylan’ın Ne Kadar Başarılı Bir Yönetmen Olduğunu Gösteren 3 Özelliği - CEOtudent

Nuri Bilge Ceylan’ın Ne Kadar Başarılı Bir Yönetmen Olduğunu Gösteren 3 Özelliği

Nuri Bilge Ceylan’ın Ne Kadar Başarılı Bir Yönetmen Olduğunu Gösteren 3 Özelliği 1
Birçok filmiyle izleyicileri mest eden, filmlerinin yönetimi, kurgusu ve senaryosu derken oyunculuğunu dahi yapan Nuri Bilge Ceylan, alanında pek çok eşsiz yeteneğe sahip.
Gelin Nuri Bilge Ceylan’ı, Nuri Bilge Ceylan yapan o 3 özelliğe beraber bakalım:

1) İyi Oyuncu Değil, Doğru Oyuncu Seçimi

Nuri Bilge Ceylan’ın Ne Kadar Başarılı Bir Yönetmen Olduğunu Gösteren 3 Özelliği 2
Filmi izlerken o kadar çok hissediyorsunuz ki “oyuncuların hiç biri rol kesmiyor sanki her şey gerçek” dedirtiyor insana. Tabii ki bunu söylememizin bir nedeni var o da doğru oyuncu seçimi.
“Uzak” filmiyle 2003 Cannes Grand Jury Prize’i kazanan başarılı yönetmen. Ödülü Sertab Erener’in Eurovision yarışması ile aynı hafta sonuna düşmesi yüzünden birçok kişinin farkına varamadığı büyük bir filme imza atmıştır. Filmi Cannes’da ödül aldıktan sonra bile Türkiye’de toplam izleyenlerin sayısı 20 bini geçmemişti fakat Fransa’da ise en az bunun on katı kadar insan izlemişti Uzak’ı. Başrol oyuncularından biri olan Mehmet Emin Toprak’ın aslında mesleği oyunculuk değildi, sadece Nuri Bilge Ceylan’ın yeğeniydi. Kötü bir oyuncu olduğunu düşünmesine rağmen Cannes’da ve Altın Portakal’da ödüller kazandı. Sebebi çok basitti; Filmde kendisini canlandırıyordu. Sadece bununla da kalmayıp Mayıs Sıkıntısı filminde Nuri Bilge Ceylan’ın annesi ve babası rol aldı ve harika performans sergilediler.

2) Doğallığın Yer Aldığı Sahneler

Nuri Bilge Ceylan’ın Ne Kadar Başarılı Bir Yönetmen Olduğunu Gösteren 3 Özelliği 3
Üç Maymun filminde Ahmet Rıfat Sungar’ın oynadığı kısa bir sahne o kadar fazla tekrarla çekilmiş ki, Nuri Bilge Ceylan her sahnede farklı bir şey yapmasını isteyerek sürekli baştan almış ve en sonunda “Bu sefer de nasıl istiyorsan öyle bak” diyerek bir çekim daha yapmış. Ahmet Rıfat Sungar galadan sonra verdiği röportajda, çekilen o yüzlerce tekrarın değil de öylesine çekilmiş o son bakışın filmde kullanıldığını söylemişti. Bu kadar fazla tekrarın asıl amacı oyuncunun kendi bakışını kendi bulabilmesiymiş.

3) Müthiş Bir Denetleyici ve Kontrol Sahibi Olması

Nuri Bilge Ceylan’ın Ne Kadar Başarılı Bir Yönetmen Olduğunu Gösteren 3 Özelliği 4
Bir Zamanlar Anadolu filminin kadrosunda Yılmaz Erdoğan, Fırat Tanış gibi bilindik ve önemli isimler yer alıyordu. Doğal olarak bu oyunculara da söz geçirmek eskisi kadar kolay olmasa gerek. Lakin Nuri Bilge Ceylan, tüm dünyaya ismini ezberletmiş bir yönetmen ve sette de onun sözü geçiyor. Yılmaz Erdoğan’ın film hakkındaki bir röportajda; “Artık yeter! Ne yapmamı istiyorsun?” demek istediği anlar olmuş.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/