Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Ahlat Ağacı’ Filmi Türkiye’nin Oscar Adayı

Altın Palmiye ödüllü yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan’ın prömiyeri Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilen son filmi ‘Ahlat Ağacı’, Türkiye’nin 91. Akademi Ödülleri’ndeki Oscar adayı olarak belirlendi.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önderliğindeki 17 kişilik seçici kurul Yabancı Dilde En İyi Film Dalı’nda Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi.

h4b47v - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Ahlat Ağacı' Filmi Türkiye'nin Oscar Adayı
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, Amerika’da yapılacak 91. Akademi Ödülleri (OSCAR) Yabancı Dilde En İyi Film Dalı’nda Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi.

Seçiçi kurul Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak ‘Ahlat Ağacı’ filmini seçti.

v4prb0 - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Ahlat Ağacı' Filmi Türkiye'nin Oscar Adayı
Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’na başvuran 12 filmin değerlendirildiği Kurul’da yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı “Ahlat Ağacı” filmi, Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak belirlendi.

Hatırlarsanız filmin Prömiyeri Cannes Film Festivali’nde yapılmıştı.

u36y90 - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Ahlat Ağacı' Filmi Türkiye'nin Oscar Adayı
Nuri Bilge Ceylan’ın prömiyeri Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilen filmi “Ahlat Ağacı”nın oyuncu kadrosunda Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin, Tamer Levent, Akın Aksu, Ahmet Rıfat Şungar, Kubilay Tunçer ve Öner Erkan bulunuyor.

Film, üniversiteyi bitirdikten sonra yazdığı kitabı bastırmak için para arayan ve bunun için memleketine dönen, ailesi ile ve geçmişte tanıdığı insanlarla yüzleşmek zorunda kalan bir genci anlatıyor.

ouffzo - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Ahlat Ağacı' Filmi Türkiye'nin Oscar Adayı

Oscar ödül töreninde Türkiye’yi  temsil edecek olan Ahlat Ağacı sosyal medyanın da gündemindeydi. 1f447 - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Ahlat Ağacı' Filmi Türkiye'nin Oscar Adayı


Filmin fragmanını izlemek isterseniz:

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz