Nokıa Sürpriz Yapmaya Hazırlanıyor

Y kuşağı olan bizlerin muhtemelen ilk telefonu Nokia oldu. Az yılan oynamadı bu nesil daha bırakın akıllı telefonları, renkli ekran bile yokken alıştık telefonlara Nokia sayesinde. Son yıllarda kendi içinde de sorunlarla boğuşan şirket akıllı telefonları da yeterince rağbet görmeyince ortadan kayboldu. Ancak sıkı durun çünkü kısa bir zaman sonra tekrar insanların ellerinde Nokia telefonlar görebiliriz.

2013 yılında yok olma kavşağına giren Nokia’yı Microsoft satın almıştı. Windows phone üretmeye başlayan Nokia yine de akıllı telefon pazarında istediği yere yaklaşamadı bile.  Son planlanan gelişmeler ise Nokia’nın Lumia adı verilmiş olan serilerine yüklü bir miktar yatırım yapacak olan Microsoft , bu model dışındaki çoğu birimi Finlandiyalı bir şirket olan FIH Mobile’a Ltd.’ye satmış durumda. FIH Mobile , Nokia ‘nın bizler bilmesek de ‘Non-smart phone’ denen pazarda halen zirvede kaldığının farkında ve 350 milyon doları boşa gözden çıkarmadı. Bizi ilgilendiren kısımdaysa Microsoft da Windows 10 Mobile’ı geliştirmek için çok daha az ve öz birim olan Lumia kısmını elinde tutarak zekice bir hamleye girişti.

Telefonların Android tabanlı olması daha olası. Geçtiğimiz hafta içinde Nokia ve Samsung bir lisans patent anlaşması imzaladılar. Teknoloji alanında patent anlaşmalarını arttıran Nokia son anlaşmayı da Samsung ile yaparak dedikodu olan geri dönüş haberlerini gerçeğe yöneltti. Bu anlaşmanın detaylarını bilemiyoruz maalesef yıl sonuna dek de bilemeyeceğiz. Tek tahmin edilen Nokia’nın adını gerçekten sağlam şekilde yeniden duyurabileceği ve bu yılın sonunda patent anlaşmalarından  1 Milyar Euro kadar gelir elde edeceği. Telefonların suyu dayanıklı olacağını da söylemeyi unutmayalım!Biz ”Nokia’dan şaşma!” sloganını hatırlatarak şirketin sahalara sürprizlerle geri dönebileceğini öngörüyoruz. Lider olamayacak belki ama yine yeniden bir nesil update edilmiş  yılan oyunuyla büyüyebilir. Kim bilir?

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/