Boynundan Aşağısı Tutmamasına Rağmen İki Üniversite Bitiren Nil Mısır’ın Hikayesi

Henüz lise 2’ye giderken 5. katta oturdukları apartmandan düşüp omurilik zedelenmesi geçirdi. Bu olaydan sonra boynundan aşağısı tutmayan Nil Mısır, doktorların “yürümeyecek” demesine karşı azmini kaybetmedi ve iki üniversite bitirdi.

Lisede geçirdiği kazadan sonra aylarca hastanede yattı. Fakat bu durum onun için bir engel değildi.

Şu an 31 yaşında olan Nil Mısır, geçirdiği kazadan sonra omurilik zedelenemesi geçirdi ve uzun bir süre yoğun bakımda kaldı.

Doktorların, “Bir süre yürüyemeyeceksin” derken “Acaba okulda devamsızlıktan kalır mıyım?” diye düşünen Nil Mısır, gerçeği öğrendiğinde; durumu ne kadar zor olursa olsun pes etmemekte kararlıydı.

Stephen Hawking’in hikayesinden ilham aldı ve engellere rağmen vazgeçmeyerek, eğitim hayatını sürdürmeye karar verdi.


Karşılaştığı zorluk çoğumuzun tahmin edemeyeceği türdendi.

“Bilgisayarımı çok özlemiştim. Klavyede tek tuşa basabilmek için kulak temizleme çubuklarıyla parmaklarımı sabitleyip bantlatıyordum.”

Fizik tedavi sürecinde Prof. Dr. Belgin Erhan’ın kendisiyle özel olarak ilgilendiğini ve bilgisayara olan ilgisini anladığında elleri için bir atel yaptırdı.

“Doktorum Belgin Erhan bilgisayara olan ilgimi öğrendiğinde ellerim için atel yaptırmıştı. Artık eski hızımda yazabiliyordum. Fakat kalem tutamıyordum. Belgin hanımın desteğiyle Dr. Mehmet Alp tarafından parmaklarıma kas transferi yapıldı. Kalem tutmayı başardım ve liseyi bitirdim.”


16 yıl boyunca sadece sağ kolunu ve parmaklarının %25 kullanabilen Nil, bütün bu zorluklara rağmen 2 üniversite bitirdi. Bunları başarırken Stephen Hawking’i kendine örnek aldı.

Nil Mısır, sınava girmeden önce, mimari olarak bir engeli olmayan okulları araştırdığını söyledi.

“Beykent Üniversitesi engelli girişimiz uygun dediğinde randevu alıp görüşmeye gittim. Uzaktan eğitim sistemi olan bir kaç okuldan biriydi. Bilgisayar Programlama ve Yazılım ilgi alanım olduğu için hedefimi hocalarında yardımıyla belirlemiştim bile. Sınava girdim ve kazandım. Online derslere girip yılda bi kaç kez sınavlara geldim ve mezun oldum. Daha sonra Marmara Üniversitesi Uluslararası Ticareti bitirdim. Bu süreçte evden çıkamıyor ve bağımsız yaşayamıyor olmama rağmen Vodafone Bilinmeyen Numaralar ve BSH Holding Çağrı Merkezinde home agent olarak çalıştım.”

Yaşadığı bu zorlukları Stephen Hawking’i örnek alarak aştığını söylüyor:

“Hastalığı kabullendikten sonra Stephen Hawking’in hayatını, yaptıklarını okudum.”

Nil Mısır, iki üniversitenin ardından, şu an Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo TV Programcılığı bölümünde eğitimini sürdürüyor. Kendisi, karşılaşılan zorluklar karşısında nasıl pes edilmeyeceğini hepimize kanıtlıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yorumlar (0) Yorum Yap

/