Nevzat Aydın: Yapay Zeka Hayatımıza Etki Ettikçe Nitelikli İş Gücü Artacak

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

“Ofis Dışında” isimli internet programının bu haftaki konuğu, Yemek Sepeti CEO’su Nevzat Aydın’dı. Aydın, 2030 yılı itibariyle internet teknolojilerinin hayatımıza neler getireceği konusundaki şaşırtıcı tahminlerini paylaştı. Röportajdan bazı kesitler şu şekilde:
Yakın gelecekte dijital sektörde neler gelişiyor olacak?
Lojistik tarafında gelişmeler olacak. Bir siparişi 2-3 gün beklemek gibi bir durum olmayacak artık. Siparişin birkaç saat içinde temininden bahsediyor olacağız. Stok tutma, kargo gibi sistemler gelişmiş olacak.
AR(Artificial Intelligence) hayatımızı bir hayli etkilemeye başlayacak. Özellikle giyim gibi alanlarda çokça kullanılıyor olacak. Satın alma kararlarımızı etkileyecek.
Ödeme sistemleri de en büyük gelişmelerin olduğu alanlardan biri olacak. Bugünkü 3D Security gibi sistemler yerini Retina Scanner Security gibi sistemlere bırakacak.
Peki yine sektörel açıdan değerlendirecek olursak hangi meslekler ön plana çıkacak?
2030’a kadar bunu öngörmem çok zor ama özellikle Big Data ile ilgili mesleklerin önümüzdeki 5 sene içerisinde çok daha ön plana çıkacağını düşünüyorum. Robotik çözümlerle uygulanabilen her türlü mesleğin son bulacağını düşünüyorum.
Yapay zekanın hayatımıza girmesiyle iş gücünün daha nitelikli iş gücüne doğru kayacağını göreceğiz. Bilgisayar mühendisliği ve elektronik mühendisliği yine revaçta olacak.
Pazarlama ve Satış departmanları Ürün ve İnsan Kaynakları gibi departmanların biraz daha arkasında kalacak.
İşte o röportajın tamamı:
Kategoriler: İş, Kariyer, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/