Netflix, YouTube, BluTV Gibi Dijital Servislere RTÜK Denetimi Gelebilir

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Netflix, YouTube ve diğer dijital yayın platformlarına RTÜK’ün müdahale edebilmesine imkân tanıyan yasa meclise sunuldu. RTÜK, uygun görmediği dijital servislere erişimi engelleyebilecek.
Yayınlanan bu yeni kanun tasarısının 73. maddesi RTÜK’e internet üzerinden yapılan yayınları denetleme yetkisi veriyor. İlgili maddede sadece internet üzerinden hizmet sağlayan yayıncıların Üst Kurul’dan yayın iletim yetkisi almak zorunda olduğu belirtiliyor. Yasa tasarısı meclise sunuldu. Eğer meclisten geçerse RTÜK, uygun görmediği dijital servislere erişimi engelleyebilecek.
Yani internet sitelerinden yayın yapmak isteyen lisanslı yayın kuruluşları yayın yapabilmek için RTÜK’ten ayrıca lisans almak zorunda kalacak, lisans almayan veya lisansı iptal edilen kuruluşların yayınları, sulh ceza hâkimliği tarafında engellenebilecek.
Bu tasarı öncelikle puhuTV, BluTV ve Adnan Oktar’ın yayın yaptığı A9 gibi yerli yayıncılar baz alınarak hazırlanmış gibi. Fakat düzenlemeler oldukça geniş bir kapsamda hazırlanmış. Dolayısıyla tüm çevrimiçi yayın yapan servislerin yayıncılarına çok ciddi sansürler gelebilir. Yani Netflix, YouTube, Amazon Prime Video gibi platformlar da bu durumdan etkileniyor.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan RTÜK üyesi İlhan Taşçı bu kararın sansür uygulaması olduğunu vurgulayarak şöyle dedi;

“A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise uygulamanın ifade özgürlüğünü kısıtlamak için getirilmediğinin altını çizerek şu açıklamayı yaptı:

“İnternet kanallarını da RTÜK denetleyecek. Yapılan her düzenleme basın ve ifade hürriyetini sınırlamak için değil, ondan istifade ederek başka türlü suçları işleyen kişilerle ilgili. Yoksa ifade hürriyetini sınırlamak için değil.”

Şu an yalnızca tasarı olan bu düzenlemenin meclisten geçip geçmeyeceğini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.
Kategoriler: Gündem WP_Error Object ( [errors] => Array ( [invalid_taxonomy] => Array ( [0] => Geçersiz sınıflandırma. ) ) [error_data] => Array ( ) [additional_data:protected] => Array ( ) )

Yorumlar (0) Yorum Yap

/