Neil deGrasse Tyson: Elon Musk Diğer Tüm Girişimcilerden Daha Önemli

Gülderen Yaşar

Gülderen Yaşar

İTÜ İşletme Müh. | Editör @CEOtudent

Dönemimizin dev teknoloji isimlerinden hangisi dünyaya en büyük etkiyi bırakan kişi olarak hatırlanacak? Steve Jobs, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg gibi isimlerin günlük hayatımızda bıraktıkları etkiyi düşününce bu zor bir soru. Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson için ise cevap çok basit: Elon Musk.

Diğerlerinden Farkı Ne?

Ünlü astrofizikçi bunu şu şekilde açıklıyor:
Steve Jobs ve Bill Gates şüphesiz kişisel bilgisayar devrimi için önemli isimler olsalar da Elon Musk bir gelecek yaratmaya çalışıyor. Bu yeni bir uygulama ya da ürün yaratmaktan çok farklı bir şey.
Elon Musk telefonunuzda mükemmel duracak başka bir uygulama geliştirmek yerine topluma, kültüre, iletişime geçme şeklimize ve medeniyetimize çağ atlatmak için ihtiyacımız olan şeylere odaklanıyor.
Musk’ın Tesla’daki elektrikli araç geliştirme işi ve insanları 2024’e kadar Mars’a yerleştirme ve kolonileştirme planı var. Hem insan taşımacılığını hem de uzay araştırmalarını kökten değiştirmeye çalışıyor.

Başarırsa Neleri Değiştirebiliriz?

Dünya’da uğruna savaşlar çıkardığımız kadar sınırlı kaynağımız var. Uzayda kolonileşmenin uygarlığımız üzerinde inanılmaz etkileri olabilir. Mesela tükenen doğal kaynaklar uğruna savaşma gereği duymayacak hale gelebiliriz.
Savaşmak yerine başka bir asteroide gidip ihtiyacımız olan kaynakları alabiliriz. Tabi ki uzay kaynaklarının kötüye kullanımı konusunda dikkatli olunmalı.
Musk, bu evrensel sorunlar uğruna mücadele verdiği için medeniyet üzerinde şimdiye kadarki en büyük etkiyi yapabilecek kişi olma şansına sahip.
Ağustostaki Tesla’yı özelleştirme tweetlerinden dolayı ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun kararıyla Tesla’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan istifa etmişti. Bir videoda uyuşturucu denemesinden dolayı da birçok eleştiriye maruz kalmıştı. Twitter’da mağara kurtarma görevlisine hakaret etmişti.

Hak Ettiği Takdiri Alabiliyor mu?

DeGrasse Tyson ise Musk’ın yeteri kadar takdir edilmediğini düşünüyor. Tesla sahiplerinin ve uzay araştırmalarına ilgisi olanların çoğunun Musk’ı sevdiğini düşünüyor. Çoğu insanın hayatını değiştirdiğinde hak ettiği takdiri göreceği görüşünde.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/