Neden Çocuğunuzun Gelişimini Sürekli Takip Etmelisiniz?

Erken yıllarda çocuklar, siz farkında olmasanız dahi sizin her hareketinizi izlerler ve sizi baz alarak kendilerine bir yol haritası çıkarırlar. 12 yaşından küçük bir çocuğun her anı aslında onun için bir eğitim ve iyileştirme fırsatı olarak geçmektedir.Özellikle yaşamının ilk 5 yılı yetişkin bir bireyin davranış psikolojisinin temellerinin de atıldığı yıllardır. Bu nedenle erken yıllardan başlayarak çocuğunuzun gelişimini yakından takip ediyor olmalısınız.
ÇOCUK GELİŞİMİ NEDİR?
Çocuğun hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı fiziksel gelişiminın, öğrenme kabiliyetinin, duygusal ve davranışsal zekasıyla birlikte iletişim becerilerinin şekillendiği sürece çocuk gelişimi adı verilir. Tüm bu özellikler aslında çocuğun anne-babası başta olmak üzere yakın çevresinin etkisinde kalarak çoğu zaman kendiliğinden oluşan özelliklerdir.
Örneğin, çocuğuna sağlıklı yeme alışkanlığı kazandırmak isteyen bir anne iseniz, çocuğunuza defalarca sağlıklı beslenmesini söylemek yeterince etkili olmayacaktır. Ancak çocuğunuzun karşısında kendinize sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayarak, bundan zevk aldığınızı göstermeniz çocuğun sağlıklı yiyeceklere çok daha olumlu yaklaşmasını sağlayacaktır.
Söylemek yerine yapmak yaklaşımı ilk 12 senede çocuğa kazandırılmak istenen tüm davranış biçimleri için geçerlidir. Yaşamın özellikle ilk 5 senesinde çocukların beyni öğrenmeye ve yeni süreçlere alışmaya çok daha açıktır. Bu nedenle, otizmli bir çocuk dahi yaşamının ilk 5 senesinde etrafında süregelen davranışları çok daha fazla hatırlayacaktır.
İşte bu nedenle, çocuğunuzla yakın bir ilişki kurmanız onun öğrenme kabiliyetini ve gelişimini olumlu etkileyecektir, çünkü kendisine en yakın hissettiği bireyleri çocuk devamlı takip edecek ve izleyecektir. Ebeveynleri veya yakın çevresinden birini örnek alarak büyüyen bir çocuğun gelişim süresince temelleri de daha sağlam atılacaktır.
PEKİ, YAKIN BİR İLİŞKİ KURMAK NE ANLAMA GELİYOR?
Bu noktada ebeveynlerin sorumlulukları gerçekten artıyor. Zira yakın bir ilişki kurmak ona en sevdiği yemeği yapmak veya onunla birlikte çizgi film seyretmekten çok daha fazlası demek. Çocuğu ile yakın bir ilişkisi olan ebeveyn çocuğunun yeteneklerinin, yatkınlıklarının ve zayıf noktalarının çok açık bir şekilde farkında olan ebeveyn demektir. Çocuk, ebeveynlerin gözünde arkadaş değil, davranış sistemi henüz oturmamış bir çocuk rolünde olmalıdır. Ve her çocuğun ebeveynleri tarafından yönlendirilmeye ihtiyacı vardır.
Çocuğunun yatkınlıklarının ve zayıflıklarının farkında olan bir ebeveyn, çocuğuyla geçirdiği zamanı da daha kaliteli hale getirebilme becerisine sahiptir.
Örneğin, çocuğunun gelişimini yakından takip etmeyen bir ebeveyn çocuğuyla her zaman aynı oyunu oynayacakken çocuğun verdiği tepkilerde ve davranış biçimlerinde zamanla oluşan farklılıkları takip eden bir ebeveyn oyun saatini de çocuğa daha yararlı olabilecek şekilde yeniden düzenleyebilecektir.
Ancak gelişim ve öğrenmenin her çocuk için farklı olduğunu da unutmamak gerekir. Örneğin, otizmde öğrenmenin en önemli faktörü çocuğun da öğrenme sürecine dahil olmak istiyor oluşudur. Bu nedenle otizmli çocuğunun özellikle sayılara ilgisi olduğunu tespit eden bir anne, oyun saatini de sayılar ile ilgili oyunlara yönelterek, çocuğuyla birlikte gerçekten yararlı ve kaliteli zaman geçirmiş olacaktır.
OTSİMO PREMİUM VE ÇOCUK GELİŞİMİ TAKİBİ
Otizmli bir çocuk ile yakın ve sağlıklı bir ilişki kurmak nispeten daha zorlayıcı bir süreçtir. Çocuk sevdiği ve sevmediği aktiviteler ile ilgili kendisini her zaman düzgün bir şekilde ifade etmeyi beceremeyebilir. Bu noktada, otizmli çocukları ile yakın ve eğitici ilişkiler geliştirmek isteyen ailelerin ek cihazlardan destek almasında hiçbir sakınca yoktur.
Otsimo Premium, bu iletişimsizliği çözmek için devreye girerek ailelere çocuklarının yatkınlıkları ve zayıflıkları ile ilgili detaylı ve haftalık bir karneleme sistemi sunar. Otsimo Çocuk ile oynayan çocukların parmak hareketleri, oyun süreleri, en sevdikleri oyunlar ve en çok hata yaptıkları oyunlar gibi pek çok oyun davranışları takip edilerek hem eğitim onların ihtiyaçlarına göre birebir iyileştirilir, hem de aileler çocukları ile birebir geçirdikleri zamanlarda hangi alanlara yönelmeleri gerektiği konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilirler.

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz