Acı Ama Gerçek: Ne Kadar Çalışırsanız Çalışın Asla Potansiyelinize Ulaşamayabilirsiniz

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Hepimiz, içimizde olduğunu hissettiğimiz ve ortaya çıkarmaya çalıştığımız bir potansiyel olduğunu düşünürüz. Biraz daha çalışarak, okuyarak, deneyim elde ederek gelecek işlerimizi daha kolay ve başarılı bir şekilde tamamlayacağımıza inanırız. Ama bazen çok zaman geçse de o noktaya bir türlü ulaşamayız.

İktisatta bir terim vardır: Tasarrufların Etkin Kullanılamaması. O ulaşmak istediğimiz potansiyele ulaşmak için elinizdekileri iyi kullanmalısınız.

Hırsınızı, iradenizi, merağınızı, isteğinizi doğru yerde ve doğru zamanda birleştirmelisiniz. Bunlara, yaratıcılık, zeka, pratiklik ve cesareti de eklemelsiniz.

Yukarıda sayılanlar, tek başlarına pek anlam ifade etmeyen ancak bir araya gelince yıkılmaz bir bütün oluşturan elementlerdir. O yüzden eğer yaptığınız iş hakkında heyecan duymuyor, merakla çalışmıyorsanız o işteki potansiyelinizin ortaya çıkması gibi bir ihtimal yoktur.

Yaptığınız işte duyduğunuz heyecan, potansiyel için olmazsa olmanızınızdır. Yoğun ve yorgun günler geçiriyoruz. Bu günler sırasında sizi ayakta tutacak ve ileriye yol almanızı sağlayacak bir tetikleyici olmazsa işiniz oldukça zordur.

Çevrenize bakın. Emek ve zeka olmadan ortaya çıkarılmış tek bir ürün dahi yoktur. Yaptığınız işe yalnızca zekanızı katmanız bir işe yaramayacaktır. Emeğinizi de aktararak o işe bir anlam katabilir ve olmasını istediğinizden çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz.


Zekanın doğuştan geldiğine inanırız. Kimileri zeki doğar ve problemleri daha kolay çözer. Zeka, doğuştan geliyor olabilir ama zorlamadıkça, üstüne bir şeyler katmaya çalışmadıkça ve önemlisi emekle birleşmedikçe orada öylece durur ve çürümeye mahkum olur.

Beynimiz, genel olarak sevdiği konuda daha iyi çalışır. Bu yüzden istemediği bir konu olduğunda sınırları zorlamasını bırakın iyi bir performans beklemek bile bazen hayalperestlik olabiliyor.

Hayatınızdaki her şey yolunda olabilir. Sevdiklerinizle, istediğiniz şeyleri yaparak ve problemler yaşamadan geçirdiğiniz günleriniz olabilir. Ama akşam yatağa yattığınızda “Peki sonrası?” diye düşünüyorsanız kendinizi tamamlayamama hissi oluşuyorsa bunun bazı sebepleri vardır.


Belki yanlış yolda yürüyorsunuz. Aslında bu yolun sonundakini değil, başka bir finali istiyorsunuz. O zaman ihtiyacınız olan şey cesaret, değişmeye ve değiştirmeye cesaret. Belki de yolunuzu kaybettiniz. Ulaşmak istediğiniz şeyi unuttunuz ya da ne kadar istediğinizi. O zaman ihtiyacınız olan şey motivasyon.


Belki ulaşmak istediğiniz size az gelmeye başlamıştır. Yolun başındayken size uzak ve büyük görünen varış noktası, yaklaştıkça sizi tatmin etmemeye başlamıştır. O zaman ihtiyacınız olan daha fazla yaratıcılık, daha fazla emek ve daha fazla düşünmektir. Hayallerinizi büyütmenin zamanı gelmiş demektir bu.

Hayalinize doğru attığınız her adım sizi geliştirir. Bu gelişimi göz önünde bulundurarak ulaşmak istediğiniz noktayı daha ileriye taşıyarak işinize dört elle sarılmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Eğer potansiyelinizden uzak olduğunuzu ve ona erişemeyeceğinizi düşünüyorsanız belki de yanlış noktada arıyorsunuzdur potansiyelinizi. Bu işin gerektirdiği potansiyele hiçbir zaman sahip olamayacaksınız. Kendinizi çok zorlarsanız da hep başka yerde olacak zihniniz ve kalbiniz.

Ne kadar denerseniz deneyin, potansiyelinizi keşfetmek için yanlış yerdesiniz. Potansiyeliniz bir başka yolun sonunda sizi bekliyor.

Sınırları zorlayabilmek için önce doğru yolda olduğunuzdan emin olmalısınız. Potansiyelinize ulaşmadan önce onun nerede olduğunu keşfetmelisiniz!

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/