Birkaç Değerli İpucu: Nasıl Zaman Yaratırsın?

Asla yeterli zamanınız yok.
Egzersiz yapmak ve sağlıklı olmak hepimizin hayali ancak spor salonuna gitmez, zaman bulamamaktan şikayet ederiz.
Harika bir iş yapmak, kariyerimizde başarı merdivenlerini tırmanmak isteriz ancak e-postalarımıza gelen maillere bile dönmekten şikayet ederiz. Gün sonu geldiğinde bir gün önce olduğumuz yerde kalmış, ilerleme kaydedememişiszdir.
Yeni bir dil, gitar çalmak veya bir dövüş sanatı öğrenmek isteriz, ancak zamansızlıktan şikayet ederiz. Sürekli zaman ayırabilseydik eğer bunu başarmakta zorlanmazdık.
Küçük alışkanlıklar zaman yaratmamıza yardımcı olabilir.
Fark edilmesi gereken ilk şey, zamanın nadiren bir sorun olmasıdır. Evet oldukça sınırlıdır. Ancak dikkatiniz, coşkunuz bundan daha da sınırlıdır.
Alışkanlıklar yaratmaya başlamak zaman yaratma yolunda atılacak en önemli adımlardan biridir. Sürekli zaman bulamadığınızdan yakınıp başlayamadığınız bir hobiyi ele alalım. Bu hobiye günde birkaç dakika ayırmaya başladığınızda bile ne kadar gerçekleşmiş olduğuna şaşıracaksınız.
Ek olarak kendinize bir yapılacaklar listesi hazırlayabilir, böylece öncelikli hedeflerinize yoğunlaşabilirsiniz. Kriterlerinize, hedeflerinize uymadığı halde evet dediğiniz şeylere, hayır dediğiniz takdirde hayatınızın daha düzenli bir hal aldığını göreceksiniz. Bir düzine işin içerisinde kaybolmaktan ziyade, sizin için önemli olan işi yapmaktan mutlu olun.
Fark edilmesi gereken bir diğer şey ise, korkularımızın ve hayal kırıklıklarımızın bilinçsizce zamanımız olan şeyleri yönlendirmesidir. Başlamak, hata yapmak ya da aptalca görünme gibi korkular, en çekici bahane olarak “zamanım yok” diyerek bize komplo kuruyor.
Her şey için değil, hatta çoğu şey için değil ancak önemli olan şeyler için zaman her zaman vardır. Yeter ki önceliklerinizi iyi belirleyin.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/