NASA’nın Yarışmasında Dereceye Giren Serhat ve Onur Yüksel Kardeşler

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Ankara Batıkent’te yaşayan Yüksel ailesinin 17 ve 18 yaşlarındaki oğulları Onur ve Serhat, geçtiğimiz yıl güzel bir başarıya imza attı. NASA’nın yarışmasında “Mars toprağından oksijen üretme” projeleriyle dereceye giren kardeşler yurt dışında dil öğrenimi ödülü kazandı. Fakat yol ve konaklama masrafları sebebiyle hayalleri yarıda kaldı.

Onur ve Serhat, NASA’nın Türkiye ayağı ile ODTÜ iş birliğinde Nisan 2017’de düzenlenen NASA Uzay Uygulamaları Yarışması’nda ikinci oldu.

NASA, “Mars Toprağından Oksijen Üretimi” projeleriyle başarı yakalayan kardeşleri yurt dışında dil eğitimi ile ödüllendirdi.

“Hayalim pilot olmak”

18 yaşındaki Onur Yüksel de Türkiye ikincisi olmanın onları ne kadar mutlu ettiğinden bahsetti. “Kazandığımız ödülü kullanabilmek, güzel yerleri gezip görmek isterdim.” diyen Yüksel, kendileri için didinen annesiyle gurur duyduğunu vurguladı.
Onur ileriye dönük hayalini şu sözleriyle anlattı:

“Benim küçüklüğümden beri hayalim pilot olmak. Fakat sivil pilotluk istediğim için biraz o da masraflı bir iş. Bunun için burs veren eğitim üniversiteleri oluyor. İnşallah oraları düşünüyorum. Pilot olmayı çok istiyorum.”

“Uzay fiziği ve uzay mühendisliği gibi alanları hedefliyorum”

17 yaşındaki Serhat Yüksel de Mars toprağından oksijen üretme projesinin küçük bir fikir sonrası projeye dönüştüğünü belirtti. Geleceği ile ilgili “Hayalim, fizikçi olmak. Astrofizik, uzay fiziği, uzay mühendisliği gibi alanları hedefliyorum.” diyen Serhat Yüksel, annesine kendileri için verdiği emeklerden dolayı da teşekkür etti.

Kazandıkları ödülden sonra Yüksel kardeşler, karşılaştıkları yol ve konaklama masrafları sebebiyle hayallerini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Çocuklarının Londra’da kazandıkları dil eğitiminde konaklama giderlerinin karşılanmasının istendiğini belirten Yüksel, çocukları için birçok yere başvurduğunu kaydetti. Yenimahalle Kaymakamlığının uçak biletlerini karşılama sözü verdiğini ve bu süreçte Uğur Mumcu Mahallesi muhtarı olan Cennet Yağmur’un da kendileri için bir çok girişimde bulunduğunu anlatan Yüksel, “Maalesef uçak bileti dışında kalan konaklama, harçlık gibi masrafları da göze alamadım. Diğer masraflar aşağı yukarı çocuk başına 10 bin lirayı buluyordu. Bu benim için çok büyük bir külfetti” şeklinde konuştu.

Serhat ve Onur kardeşlerin yardımına ise bu konularda duyarlı olan Haluk Levent AHBAP oluşumuyla destek mesajı verdi! ???

Bu iki başarılı gençlerimiz dileriz en kısa zamanda ödüllerine ve hayallerine kavuşurlar! ???

Yorumlar (0) Yorum Yap

/