MZV Gençlik Zirvesi’nden İlham Veren 87 Alıntı (Canlı Bloglama)

Hayal eden, kendine inanan ve güvenen nesiller yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), ikinci Gençlik Zirve’sini bugün gerçekleştiriyor.
09:50| Ertuğrul Belen (Networking Uzmanı, Yazar, Girişimci) ile ilk açılış konuşması başlıyor.
Ertuğrul Belen: Biz ve çevremizle aramızdaki en büyük köprü; küçük sohbetler
Ertuğrul Belen: Doğdumuz yer, ailelerimiz, finansal imkanlarımız ya da imkansızlıklarımız ne olursa olsun, şundan emin olmanızı istiyorum; eğer Networkünüzü doğru tutarsanız başarısız olmanız mümkün değil!
Ertuğrul Belen: Hayatın merkezine kendimizi koymamız yanlış, çevremizle daha güçlü ve etkiliyiz.
10:10 | Murat Yeşildere (Ekonomi, Liderlik, İK, Yönetim Alanlarında Yazar ve Danışman) sahnede!
Murat Yeşildere: Kariyer yarışında etrafınızdaki insanlara neden farklı olduğunuzu kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Bunu yapmak için de öncelikle çevrenizin dediklerinin aksini yapmaya başlıyorsunuz.
Murat Yeşildere: Kariyer kelimesinin kökü “Carrera”dan yani yarıştan geliyor.
Murat Yeşildere: Plan yapmayın, kariyerinizi yönetmeye çalışın. Planlar mutlaka bir yerde sekteye uğrar. Örneğin Mike Tyson diyor ki, ilk yumruğu burnunuzun üzerine yiyinceye kadar, güzel bir planınız vardır.
Murat Yeşildere: LinkedIn Kurucusu Hoffman diyor ki: “Yeni bir fikri paylaşmakta olduğunuz an eğer karnınızın içinde kelebekler uçuşmuyorsa, kalbiniz çılgınca atmıyorsa benim gibi gereksizce terlemiyorsanız hiç uğraşmayın, zaten o fikir çoktan yapılmıştır.”
Murat Yeşildere: Michael Dell diyor ki: “Eğer bir odada en akıllının kendiniz olduğunuzu düşünüyorsanız, ya odayı değiştirin ya da insanları. Zira en akıllının siz olduğu bir yerde hiçbir şey öğrenmeniz mümkün değil.”
10:30 | Bager Akbay (Eğitmen, Sanatçı, İskele 47 Ortak Yaratıcısı) sahnede!
Bager Akbay: Fikir nasıl bir ortamda gelir? Okullara baktığımızda boş bir yapının içerisinde oturup fikir bekliyoruz. Oysa ki fikirler karmaşık yerlerde çıkarlar. Fikir yaşayan bir ortamdan çıkar. İyi bir bardak tasarlamak istiyorsan; dünyadaki bütün bardak tasarımcılarının hikayelerini bilmen gerekiyor ya da bardaklarla dolu bir ortamda olman lazım. Aksi taktirde, oturduğunuz yerden iyi bir fikir bulamıyorsunuz
Bager Akbay: İyi fikir üretmenin belli basamakları vardır. İlki motivasyon. Yapmak istediğin şeyleri yapmalısın, yapılmasını istediğin şeyleri değil. Bulaşık yıkamak mı istiyorsun yoksa bulaşıklar yıkansın mı?
Bager Akbay: Hepimiz aynalarız, beslendiğimiz şeyleri temsil ediyoruz fakat bu aynaların bazıları yamuk. Genetik özelliklerimiz ve yaşanmışlıklarımız bu aynaları yamuk kılıyor ve farklılık yaratıyor. İyi şeyler üretmek istiyorsanız iyi şeyler tüketin.
10:50 | Ayşe Şule Bilgiç (Düşyeri Kurucusu ve CEO’su, Senarist, Ralli Pilotu) sahnede!
Ayşe Şule Bilgiç: Çocukluğumdan beri en büyük tutkum düş kurmaktı. Düş kurmayı son derece ciddi bir iş olarak yapıyordum. Ulaşamadığım şeyleri düş kurarak gerçekleştirebiliyordum. Lütfen düş kurun, sadece çocukların yaptığı bir şey değildir; yaradılışımız gereği hepimizin yapabildiği bir eylemdir. Düş kurmak oldukça ciddi bir iştir.
Ayşe Şule Bilgiç: Ne ailemin, ne de benim çevremin bana sağlayacağı bir network yoktu. Bunların hepsini tek başıma yaptım. Ayşe Şule olarak kapısını çaldım bütün kurumların. Danışmaya gidip beni içeriden birileriyle tanıştırması için zorladığımı hatırlıyorum. İlk denememde asla kabul almadım, ikincide de… Ama düşledim ve sürekli denedim.
Ayşe Şule Bilgiç: Başkasının düşlerine ortak da olabilirdim fakat ortak bir payda bulamadım bu yüzden kendi düşlerimle hareket etmek istedim. Çıkış noktam; kendi hayatımda ne yapmak istediğimi düşlememdi. Farkettim ki bütün dünyaya seslenmek istiyorum ve bunu kitle iletişim araçlarıyla yapmak istiyorum. Aynı zamanda çocuklara seslenmek istiyordum çünkü büyük bir toplumsal etki yarattığını düşünüyorum. Daha sonrasında karşıma çizgi film çıktı. Herkes bana ‘yapma Ayşe’ dedi. Fakat ben denemekten ve düşlemekten vazgeçmedim. Tüm olumsuz eleştirilere kulaklarımı tıkadım, hırs yaptım.
Ayşe Şule Bilgiç: Global çapta bir çizgi filmi ortaya koymak için 70 kişi çalışıyor. Biz 3-5 kişi ile bunu başardık. Çünkü biz düşlerimize çok inandık.
Ayşe Şule Bilgiç: Siz iyi bir şeyler yapıyorsanız, o şey bazen düşlediğinizin de üzerine çıkabilir. Düş kurmanın ciddiyetine inanın. Diyin ki “dünyadaki her başarı hikayesi önce birinin bunu düşlemesiyle başlamıştır.”
11:40 | İhsan Elgin (Startups.Watch, FinTech İstanbul Kurucu Ortağı ve Girişim Fabrikası Kurucusu) sahnede!
İhsan Elgin: Artık holokrasi diye bir kavram giriyor hayatımıza. Holokrasi, bir gün koca şirketin CEO’sunun “arkadaşlar gelecek aydan itibaren yönetici kavramı kalmayacak, self-denetim olan bir şirket olacak” demesidir. Şirketin yöneticilerinin %25’i istifa ediyor. Herkes kendi yaptığından sorumlu, kendi kendini yönetiyor.
İhsan Elgin: Artık mekandan bağımsız haldeyiz. Her yerden her şeye ulaşabiliyoruz. Bu tür değişimler iş hayatının da değişmesine ön ayak oldu. Artık piyasadaki küçük balıklar büyük balıkları yemeye başladı. Bu da girişimcilik dünyasını değiştirdi. Büyük balıklar yok olmamak için Ar-Ge’lerine yatırım yapmaya başladılar.
İhsan Elgin: İş Hayatı 3.0, rakiplerle iş işbirliği ve girişimcilik üzerinde şekilleniyor. Bu da şirketlerin küçülmesine sebebiyet veriyor. Şirketler artık platformlaşacak. Bu platformlaşmada üç grup insanın olduğu (girişimler, diğer şirketler, freelance çalışanlar) bir ekosistem ile hayatlarına devam edecekler.
İhsan Elgin: Yeni kuşak iş hayatında artık kariyer istemiyor. çalışan tatmin istiyor.
12:00 | Prof. Dr. Aytül Erçil (Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi) sahnede!
Prof. Dr. Aytül Erçil: Mühendislerimiz konusunda hiç mütevazı olmaya gerek yok çünkü mühendislerimiz gerçekten çok iyi, dünya çapında mühendislere sahibiz. Türk mühendisler dünyanın üstünde bir beceri ve yeteneğe sahipler. Önemli olan onları bir araya getirip yönlendirebilmek.
Prof. Dr. Aytül Erçil: Türkler olarak kendimize güvenmiyoruz. Yabancı yaptıysa daha iyi yapmıştır algısı var. Bunun çok yanlış olduğunu düşünüyorum ve kariyerimde gördüm.
Prof. Dr. Aytül Erçil: Türkiye’de kaynak sağlayıcılar önce harca sonra destek al modelini benimsediği için KOBI’ler için oldukça zorlayıcı. Avrupa’da durum tam tersi. Önce yatırım, sonra çalışmak çok daha verimli ve sıkıntısız oluyor.
Prof. Dr. Aytül Erçil: Yatırımcılar en çok ekibe dikkat eder. Ekibin bazı zamanlarda girişimciden daha iyi olması gerekmektedir.
12:20 | Prof. Dr. Talat Kırış (Dünya Nöroşirürji Dernekleri Federasyonu Serebrovasküler Hastalıklar Komitesi Başkanı) sahnede!
Prof. Dr. Talat Kırış: Başarılı olmak için öncelikle kitapçılardaki raflarda duran ve nasıl başarılı olunacağını anlatan kitaplardan uzak durun, onun yerine gidin bir şiir kitabı alıp okuyun.
Prof. Dr. Talat Kırış: Başarının bir tanımı yoktur. Örneğin Cemal Süreya, darphanede çalışan bir memurdu. Eğer Cemal Süreya maliye öğretmeni olsaydı, Türk Edebiyatının kaybını düşünün. Müziğe ilgili bir çocuğun tıp kazanması sizce başarı mıdır?
Prof. Dr. Talat Kırış: Dünyaya yeni bir paradigma ile bakmalıyız. İçinde yaşadığımız hayatın kodlarında; hırs, yarış, başarı ve zenginlik var. Bu kodların artık eskidiğini düşünüyorum. Aldığınız eğitim, izlediğiniz film, okuduğunuz kitap bu kodların üstünde. Fakat bu kodların zamanı doluyor. Yeni bir dünya geliyor. Kendinizi buna adapte edin.
Prof. Dr. Talat Kırış: Matematiği havuz problemlerini çözmek için öğrenirseniz bu başarılı değildir. Matematik ve diğer tüm alanların özüne inilmesi ve özünün anlamlandırılması gerekiyor. Hayatın içinde bulunması gerekiyor. Ancak böyle başarısından söz edilebilir.

Prof. Dr. Talat Kırış: Sınav sistemi herkesin tek tip olduğunu düşünür. Fakat hepimizin ayrı ayrı özellikleri var. Bu özelliklerinizi keşfetmeye çalışın ve bunları sevin. Başkasıyla değil, kendinizle rekabet edin.

Prof. Dr. Talat Kırış: Dünyanın birçok yerinde beyin amelyatı gerçekleştirdim. İnsanların kafatasını açıp beyinlerine baktığımda onların ırkını, dinini ve cinsiyetini göremiyorum. Gördüğüm tek bir şey var; o da dünyalı bir canlının beyni olduğu.
Prof. Dr. Talat Kırış: İnsanlık şu an dünyanın kanser hücresi gibidir. Nasıl ki bir kanser hücresi, çevresindeki tüm kaynakları sömürerek sonunda vücudun ölümüne sebebiyet veriyorsa, insanlık da böyledir ve eğer böyle devam edersek, batmakta olan bir geminin güvertesinde bulacağız kendimizi.
12:40 | Tunç Berkman (Vestel Pazarlama Genel Müdürü) ve Bora Koçyiğit (Riot Games Ülke Müdürü) sahneye geliyor. E-spor konuşacaklar.
Oyun sektörü; Hollywood ve Müzik sektörünü geride bıraktı. Artık oyunlardan film yapılıyor.
Günümüzde E-Spor sektöründe 600m dolar toplam e spordan oyun geliri var. 191M kişi e-sporları takip ediyor.
Tom Cruise’in yıllık reklam geliri 13.000.000 dolar; Felix Kjellberg (YouTube yayıncısı) yıllık reklam geliri; 18.000.000 dolar. Bu da oyun sektörünün ve e-sporun hangi boyutlara geldiğinin en büyük kanıtı.
Türk oyuncularının %44’ü kadın ve bu kitlenin %20’si 21-35 , %11’i 36-50 yaş aralığında.
13:00 Burhan Öçal (Dünyaca Ünlü Türk Perküsyon Sanatçısı ve Oyuncu) sahnede!
Burhan Öçal: Cesaretim sayesinde çok önemli isimlerle çalıştım.
Burhan Öçal: Ülkende bir süperstar olabilirsin ama global değilsen bir hiçsin.
Burhan Öçal: Artık global bir dünyada yaşıyoruz. Lokal düşünmek en büyük hata. Uluslararası değilseniz pek bir şansınız yok.
14:20 | Prof. Dr. Acar Baltaş sahnede!
Prof. Dr. Acar Baltaş: Başarılı olmak için önce istemeniz gerekiyor. Açılmamış kanatların gücü bilinmez. Fakat istemek sadece yeterli değildir. Sadece isteyerek elde edeceğini sanmak en büyük yanılgıdır.
Prof. Dr. Acar Baltaş: En büyük yalan içine doğru karışmış yalandır. Son yıllarda Amerikan psikolojisinin de etkisiyle Türkiye’de hakim görüş istemenin başarının kaynağı olduğudur. Ancak istemek başarmanın sebebi değildir. Doğrusu, başarmak için isteyerek hareket etmek gerektiğidir.
Prof. Dr. Acar Baltaş: Eğitim başarısı, hayat başarısını orta-zayıf derecede etkiler. Eğitim başarısı bireysel olarak elde edeceğiniz bir şeydir. Fakat hayat başarısı çevrenizdeki bireyler ile sağlanabilecek bir şeydir.
Prof. Dr. Acar Baltaş: Yaptığınız şey kendiliğinden ortaya çıkıyor mu, bu eylemi yaparken yoruluyor musunuz veya yorulsanız dahi hemen o eyleme geri dönebiliyor musunuz, başkaları sizin bu eylemde iyi olduğunuzu söylüyor mu? O zaman siz o eylem veya işe yeteneklisiniz. Bu da başarının ilk anahtarıdır.
Prof. Dr. Acar Baltaş: “Herkes yapıyor, sen de yaparsın” cümlesi en korkunç sözlerden biridir. Herkes her şeyi yapamaz. Kendinizi tanımak başarı için oldukça önemlidir.
Prof. Dr. Acar Baltaş: “Cevher baskı altında mücevhere dönüşür.”
14:40 | Evrim Kuran (Universum Orta Doğu Direktörlüğü, İşveren Markası Uzmanı) Sahnede!
Evrim Kuran: Bizden olmayanları kendi yargılarımızla değil, karşımızdakinin gerçekleriyle değerlendirmeliyiz.
Evrim Kuran: Türkiye sempati kurma konusunda oldukça iyi, empati kurmada o kadar da başarılı değil.
Evrim Kuran: Bugün dünyada demografik bir devrim gerçekleşiyor. 1950 yılında 2,5 milyon insan var. 35 yaştan sonra hayat yavaşlıyor. Bir-iki kuşak bir arada çalışıyor. Fakat günümüzde üç farklı jenarasyon bir arada çalışıyor.
Evrim Kuran: Türkiye’de gençlerin %30’u ne okulda ne de iş hayatında etkinlik gösteriyor. Bu çok büyük bir potansiyel kaybı. Bunun en büyük nedeni Yetenek Kıtlığı ile açıklanıyor. Okulların verdiği ve tanımladığı yetenek ile, kurumların aradığı yetenek arasında büyük ölçüde bir fark var. Bunu ancak ‘genç nesiller kendi akıllarını kullanabilmeye cesaret ederse’ aşabiliriz.
Evrim Kuran: Akademik başarı önemini kaybediyor. Bilişsel Esneklik ve Duygusal Zeka önem kazanmakta.
Evrim Kuran: Bir şirketin geleceğe uyumlu olabilmesi için girişimcilik kafasına girmesi gerekiyor.
15:00 | Eray Erdoğan(Lala Eğitim, Reflect Kurucu Ortağı), Zafer Elçik(Otsimo Kurucu Ortağı) Buğra Kulaoğlu(Appsilon Diamond Works Kurucu Ortağı)  ve Mert Arman(Flank Esports Kurucu Ortağı) sahnede!
Eray: Bir hikayesi varsa, bir amaca hizmet ediyorsa insanların tüketim davranışları değişebiliyor. Fikriniz eğer bir yarara hizmet ediyorsa insanlar bunun daha iyi olacağını düşünüyorlar.
Mert: Denemekten korkmayın. Şut çekmeden gol atamazsınız.
Zafer: Yazılım kültürü gün geçtikçe büyüyor ve yazılım dünyayı adeta yiyor.
Mert: En büyük engel ekibimi iyi seçmek oldu benim için. En önemli şey ekibindekileri iyi seçmek!
Eray: Toplumun yararına dokunacak bir iş yapmak en zorlayıcı olanı…
15:20 | Serdar Kuzuloğlu (Dijital Pazarlama Uzmanı ve Teknoloji Yazarı) sahnede!
Serdar Kuzuloğlu: Biz hep yiğit avcıların hikayelerini dinliyoruz. Hiç kaçan avcıları duymuyoruz. Günümüzde başarıya aşığız.
Serdar Kuzuloğlu: Başkalarının izlerini takip ederek başarılı oluyoruz. Asıl önemli olan; kendi çizgimizle başarılı olmak.
Serdar Kuzuloğlu: Kendinize çizdiğiniz yol ne kadar başkalarının size çizdiği, ne kadar kendi çizdiğiniz yol? İnanın, ufacık da olsa kendi çizdiğiniz başarıya ulaşmanın hazzı, diğerinden daha tatmin edicidir.
Serdar Kuzuloğlu: Balkonda çayını içip oraya buraya laf atan adam gibi başkalarının başarılarına bahane bulmayın.
Serdar Kuzuloğlu: Başarılı insanların bana göre en büyük özelliği zamanlarının büyük bir kısmını kitap okuyarak geçirmeleri. Kitap zaman makinasıdır. Size geçmişi bugünü ve geleceği anlatır.
Serdar Kuzuloğlu: Özellikle Uzakdoğuda, bir eğlence aktivitesi olarak, fillerin ayaklarına ince zincirler bağlarlar ve çekiştirirler. Sahibine “bu zincir nasıl bu fili zapt ediyor” diye sorduğunuzda ise “fil henüz yavruyken zinciri ayağına takıyoruz, yavru fil birkaç başarısız denemeden sonra zinciri kırma umudunu kesiyor ve çaresizliğe gömülüyor” cevabını alıyorsunuz. Hepimizin zihninde oradan buradan beslenen bu gibi zincirler var, onları koparmaya çalışın.
16:30 | Emin Çapa (CNN TÜRK Ekonomi Haber Müdürü) sahnede!
Emin Çapa: Bugün dün gibi değil, yarın kesinlikle bugün gibi olmayacak.
Emin Çapa: Yeni dünyada yeni yetkinlikler gerekmektedir. Yarın yaptığınız iş sizden ne gibi yetkinlikler bekleyecek? Bu sorunun cevabını bulabilidiğinizde başarılı olabileceksiniz.
Emin Çapa: Artık tek alanda başarlı olmak bir şey ifade etmiyor. Multi-disipliner olmak gerekiyor.
Emin Çapa: Türk öğrencilerinin iyi oldukları alanlar artık dünyada daha önemsiz. Ezberci sistem dünyada önemli değil.
Emin Çapa: Bilgiyi bilmek değil, bilgiyi üretmek önem kazandı.
Emin Çapa: Eskiden bir şeyi anlamanın mühim bir şey olduğunu düşünürdüm ancak sonra fark ettim ki daha önemli olan bir şey onu anlamlandırabilmek.
Emin Çapa: Bir insanın en büyük düşmanı anne-babasıdır çünkü onu çok severler ve düşmesini istemezler. Ancak insan, düşmeyi ve sonrasında kalkabilmeyi bilmeli.

Emin Çapa: Ürettiğiniz değerin ulusal çapta olması gerekiyor. Başarılı bir mühendis/doktor/sanatçı olmanız önemli değil. İşlerinizi ulusal çaptaki yarışlara sokabilecek misiniz? Önemli olan bu.

Emin Çapa:  Her şeyi ithal edebilir ya da yaratabilirsiniz. Fakat insan kaynağı zor elde edilen bir şey. Bunu anlamamız biraz zaman aldı.
16:50 | Ufuk Tarhan (Fütürist) sahnede!
Ufuk Tarhan: Bilgi eksikliği; ilerlemeyi durdurur. En büyük korkulardan biri ise gelecek korkusudur.
Ufuk Tarhan: Tarihin geriye bakması ve çıkarımlarda bulunması gibi, akıl yürütmelerimizle geleceği tahmin edebiliriz.
Ufuk Tarhan: Gelecek artık bilinebilir bir hal aldı. Kötümser yaklaşımlardan uzaklaşıp, sorun çözme odaklı perspektiften bakın olaya.
Ufuk Tarhan: Bir şeyin her şeyini, her şeyin bir şeyini bilmek zorundayız.
Ufuk Tarhan: Gelecek; cesurları, bozguncuları, paylaşımları ve kodcuları seviyor.
17:10 | Umut Kısa (Uluslararası Eğitmen, Başarı Koçu) sahnede!
Umut Kısa: Robotlar bir çok açıdan insandan üstün olabilir fakat uzun bir süre daha sahip olamayacakları şey; “sezgi”.
Umut Kısa: İlerleyen zamanlarda robotlar ve yapay zekalar aramıza karıştığında bir şema oluşacak; en altta dogmatik insan, bir üstte analitik insan; onun üstünde robotlar ve en üstte sezgisel/bilgesel insanlar olacak.
Umut Kısa: İnsanlık tarihinde robotlar her zaman sezgisel insanın ardından gelecektir.
17:50 | Ünlü YouTuber’lar Orkun Işıtmak, Ruhi Çenet ve Merve Özkaynak sahnede!
Orkun: Hayallerinizin önündeki tek engel sizsiniz.
Ruhi: Yazılım ve Mühendislik alanında eğitim aldım Hindistan’da. Fakat Türkiye’ye gelince YouTube beni daha çok tatmin etti.
Merve: Türkiye’deki eğitim sistemi yüzünden ben de istediğim bölümü okuyamadım. Lise mezunu iken moda danışmanlığı yapıyordum.
Merve: YouTube benim “kendimi gerçekleştirme” projemdi. Bunu gerçekleştirdiğim için mutluyum.
Orkun: 300 abonem olduğunda dans ettiğim bir video yayınladım. Her izleyene bir şeyler katmak istedim. Ayrıca, her bir hedefimi gerçekleştirdiğimde yeni bir hedef ekliyorum. Bu beni motive ediyor.
Ruhi: Herkesin çocukken merak ettiği fakat üşenip araştırmadığı şeyleri içerik haline getiriyorum. YouTube izleyicisi TV izleyicisinden farklı. Herkes çok yalnız, bu yüzden karşılarında bir insan görmek istiyorlar. Bizi arkadaş olarak görüyorlar. Samimi olmak çok önemli.
18:10 | Ahmet Zorlu (Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı) sahnede!
Ahmet Zorlu: Hayatım boyunca her yaptığım yenilikle, dünyalar benim oluyordu.
Ahmet Zorlu: Bir girişimci için iyimser olmak çok çok önemli. Kötümser olmak sizi başarısızlığa götürür.
Ahmet Zorlu: Dünyada yeniliğin sonu yoktur. Yenilik her şeyde olabilir. Bir ayakkabı ya da bir gömlek. Ama yenilikçi olun. Hayal kurun ama hayalperest olmayın.
Ve etkinlik sona erdi!

Yorumlar (2) Yorum Yap

Rafet Alp Toprak

Muhteşem bir emek. Ellerinize sağlık ?

Çağatay Gültekin

Her cümle üzerine saatlerce konuşulabilir. Standart olacak ama Serdar Kuzuloğlu döktürmüş yine ?

/