Minimalist Yaşam Stilinin Hayatınıza Katacağı 8 Fayda

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

“Ne kadar azsan ve ne kadar az görkemli bir hayatın varsa, o kadar çoksun ve hayatın da o kadar görkemlidir.” -Mathias Leboeuf

Tüketim çılgınlığının olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve elimiz, beğendiğimiz eşyaları hemen almak için uzanabiliyor. Ancak ihtiyacımız dışında bir şeylerin etrafımızda olması dikkatimizi dağıtmanın yanı sıra daha karışık, düzensiz bir yaşamı da beraberinde getirir.
Minimalist hayat, az eşyadan çok daha fazlasını ifade eder ve tüm yaşantımızı olumlu yönde etkileyen bir felsefeye sahiptir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye “Minimalizm:Less is More”⇗  adlı içeriğe ulaşabilirsiniz.

1) Önemli eşyalarınız her zaman erişilebilir olur

Gerçekten ihtiyacınız olmayan eşyaları attığınızda etrafınızda kendinize daha fazla alan kaldığını göreceksiniz. Karmaşa yerine daha ferah bir ortam yaratarak evinizi daha huzurlu ve sakin bir mekân haline getirebilirsiniz.

2) Daha özgür hissedersiniz

Eşyalarımızı kaybetmekten korktuğumuz ya da onlara çok değer verdiğimiz zamanlar olabilir. Farkında olmasak da bunlar bizi bağlayıcı etkenlerdir. Minimal bir yaşamla birlikte daha stressiz günler kendiliğinden gelecektir.

3) Hobilerinize odaklanabilirsiniz

Kalabalık ve eşyalarla dolu bir evi düzenlemek, farkında olmasanız da çok vaktinizi alır. Bir şeylerin yerini düzeltmek ya da yeni eşyaları nereye koyacağınızı düşünmek yerine sizi mutlu eden hobilerinizle uğraşmak kendinizi daha mutlu hissettirir.

4) Merkeziniz kendi hayatınız olur

Sürekli maruz kaldığımız reklamlar bize bir şeyler satmaya çalışır ancak mutluluk, para ile satın alınabilen bir şey değildir. Hayatınızın merkezine eşyaları koymak yerine kendinizi merkeze alabilir ve böylece kafanızı sadece kendi hayatınıza yorabilirsiniz.

5) Huzurlu bir yaşamınız olur

Eşyalarınızdan kurtuldukça sorun ettiğiniz gereksiz problemlerden de yavaş yavaş kurtulduğunuzu göreceksiniz. Minimalist yaşamla birlikte endişelenmeniz gereken daha az şey olurken sahip olduğunuz daha fazla huzur olacaktır.

6) Mutlu olduğunuz anların tadını daha çok çıkartırsınız

“Küçük şeylerden mutlu olmak” deyimini daha önce duymuşsunuzdur. Hayatınızda endişeleneceğiniz şeylerin azalmasıyla mutluluk da o ölçüde gelecektir. Böylece bir şeyler üzerine gereksiz düşünmek yerine hayatın tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

7) Günlük kaygılarınız ve stresiniz minimuma iner

Minimalist yaşam felsefesinde hayatınızdan azalan şeyler sadece gereksiz eşyalar değildir. Budist rahiplerin neredeyse hiç korkuları yoktur çünkü kaybedecek bir şeyim yok düşüncesini benimsemişlerdir. Hayatınızda ihtiyacınız olmayan şeylerin gitmesiyle olumsuz duygular da yavaş yavaş zihninizi terk eder.

8) Özgüveninizin arttığını hissedersiniz

Minimalist yaşam kişinin kendine verdiği önemi üstte tutar. Önemli olanın, çevrenizi dolduran nesneler yerine kendiniz olduğunu fark ettikçe daha güvende hissedeceksiniz ve bu hayat tarzını daha çok benimseyeceksiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/