Milli Sporcu Şahika Ercümen Serbest Dalışta Dünya Rekoru Kırdı

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

27 Ekim 2018

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Burdur Yeşilova’daki Salda Gölü’nde 1 dk 58 sn’de 65 metreye dalarak ‘tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekorunu kırdı. Amacının Salda Gölü’nün korunmasına dikkat çekmek olduğunu söyleyen Ercümen, rekoru Cumhuriyetin 95. yılına ithaf ettiğini söyledi.

55 metre olan tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekorunu kırmak isteyen milli sporcu Şahika Ercümen, Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen Salda Gölü’nde kendisini hazır bekleyen dalış teknesiyle açıldı.


Milli sporcu Şahika, sudaki hazırlıklarının ardından 184 metre derinliğiyle Türkiye’nin en derin 3’üncü gölü olan Salda’da, tek nefeste tüpsüz ve paletsiz daldı.


65 metre derinliğe erişen milli sporcu, 1 dk 58 sn sonra yüzeye çıktı.


Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu rekoru onayladı. ???

Kimseyle temas etmeden 20 saniye bekleyen Şahika, bilinci açık şekilde elini havaya kaldırınca Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri beyaz bayrakla rekorun kırıldığını teyit etti.

“Bir anda nefesimi tutamayacağımı zannettim.”

“Dün fırtınadan sonra bugün rekoru kırdığım için mutluyum. Su çok soğuk, nefesimi tutamayacağımı sandım. Denizde 110 metre, antrenmanda daha fazla daldım; ama bu mesafe ona eşdeğerdi. Soğuk suda nefes tutmak zor. Türkiye’ye dünya rekorunu kazandırdığım için mutluyum. Cumhuriyetimizin 95’inci yılına ithafen rekoru kırdım.”

Yorumlar (0) Yorum Yap

/