l Milli Sporcu Şahika Ercümen Serbest Dalışta Dünya Rekoru Kırdı - CEOtudent

Milli Sporcu Şahika Ercümen Serbest Dalışta Dünya Rekoru Kırdı

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Burdur Yeşilova’daki Salda Gölü’nde 1 dk 58 sn’de 65 metreye dalarak ‘tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekorunu kırdı. Amacının Salda Gölü’nün korunmasına dikkat çekmek olduğunu söyleyen Ercümen, rekoru Cumhuriyetin 95. yılına ithaf ettiğini söyledi.

55 metre olan tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekorunu kırmak isteyen milli sporcu Şahika Ercümen, Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen Salda Gölü’nde kendisini hazır bekleyen dalış teknesiyle açıldı.

Milli Sporcu Şahika Ercümen Serbest Dalışta Dünya Rekoru Kırdı 1

Milli sporcu Şahika, sudaki hazırlıklarının ardından 184 metre derinliğiyle Türkiye’nin en derin 3’üncü gölü olan Salda’da, tek nefeste tüpsüz ve paletsiz daldı.

Milli Sporcu Şahika Ercümen Serbest Dalışta Dünya Rekoru Kırdı 2

65 metre derinliğe erişen milli sporcu, 1 dk 58 sn sonra yüzeye çıktı.

Milli Sporcu Şahika Ercümen Serbest Dalışta Dünya Rekoru Kırdı 3

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu rekoru onayladı. ???

Milli Sporcu Şahika Ercümen Serbest Dalışta Dünya Rekoru Kırdı 4
Kimseyle temas etmeden 20 saniye bekleyen Şahika, bilinci açık şekilde elini havaya kaldırınca Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri beyaz bayrakla rekorun kırıldığını teyit etti.

“Bir anda nefesimi tutamayacağımı zannettim.”

Milli Sporcu Şahika Ercümen Serbest Dalışta Dünya Rekoru Kırdı 5

“Dün fırtınadan sonra bugün rekoru kırdığım için mutluyum. Su çok soğuk, nefesimi tutamayacağımı sandım. Denizde 110 metre, antrenmanda daha fazla daldım; ama bu mesafe ona eşdeğerdi. Soğuk suda nefes tutmak zor. Türkiye’ye dünya rekorunu kazandırdığım için mutluyum. Cumhuriyetimizin 95’inci yılına ithafen rekoru kırdım.”

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/