Microsoft HoloLens: Sanal Gerçeklik mi, Gerçek Sanallık mı?

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Son zamanlarda popülarite kazanan sanal gerçeklik yarışında kendisinden bekleneni yapan Microsoft, devrim niteliğinde bir teknoloji ile dikkatleri üzerine çekti. Biz de, birkaç yıldır bilinçli ya da bilinçsiz sızan bazı özellikleri sebebiyle insanlarda büyük merak uyandıran Microsoft HoloLens’i biraz yakından tanıyalım istedik.

Aslında hologramlar gerek izlediğimiz filmler gerekse teknolojinin gelişimi üzerine yapılan tahminler dolayısıyla bize çok da yabancı gelmeyen şeyler. HoloLens ile sadece filmlerde gördüğümüz bu hologramları mutfakta yemek yapmaktan tutun da 3D tasarım yaparken bile kullanabileceğiz ileride.
Iron-Man-ComputerHoloLens’i diğer sanal gerçeklik cihazları ile karşılaştıracak olursak, onun sanal gerçekliği çok daha ileriye taşıdığını ve “mixed reality” denilen bir gerçeklik üzerine temellendirildiğini söyleyebiliriz.

Mixed reality tam olarak nedir?

Mixed reality yani karışık gerçeklik, sanal dünya ile gerçek dünyanın gerçek zamanlı olarak birlikte yaşanmasıdır. Oculus Rift, HTC Vive, Sony PlayStation VR gibi diğer sanal gerçeklik cihazlarında yalnızca sanal dünya içerisinde faaliyet gösterilebiliyorken, HoloLens’te gerçek dünya içinde sanal objelere yer verilmesi gerçekten devrim niteliğinde bir teknoloji. Hatta öyle ki, bazı insanlar Apple’ın iPhone devriminden daha önemli bir nitelik taşıdığını savunuyor.
HoloLens-hero-newHoloLens’in belirgin özelliklerini şu maddeler halinde sıralayabiliriz:

• HoloLens, diğer sanal gerçeklik cihazlarında olduğu gibi güçlü bir bilgisayar donanımına ihtiyaç duymuyor ve başka donanımlardan tamamen bağımsız olarak kullanılabiliyor.
• HoloLens ile çevrenizdeki her şeyi normalde nasıl görüyorsanız ve algılıyorsanız, aynı şekilde algılamaya devam ediyorsunuz.
• HoloLens çevrenizdeki objeleri görüyor ve algılıyor. Gerçek objeleri engellemeyecek bir biçimde sanal objeleri hologram teknolojisiyle görüş alanınıza yerleştiriyor.
• HoloLens’teki sensörler, göz bebeklerinizi algılıyor ve dolayısıyla sizin nereye baktığınızı bilebiliyor.
• HoloLens, fiziksel hareketlerinizi de algılayabiliyor ve sonları takip edebiliyor.
8d104c85-a5b6-4ada-9732-91b25e644aad• İster sesinizle, ister parmağınızı bir imleç gibi kullanarak HoloLens’e komut verebiliyorsunuz.
• HoloLens sizin hem görüşünüzü hem de hareketlerinizi kısıtlayıcı bir etkide bulunmuyor. Bu sebepten, diğer sanal gerçeklik cihazlarında yaşanması olası denge kayıplarını yaşamıyorsunuz.
• HoloLens tarafından oluşturulan hologramları kullanan kişi dışında birinin görmesi mümkün değil. O yüzden hareketleriniz, sizi izleyen kişiler tarafından biraz komik bulunabilir. 🙂
MSHoloLens_MixedRealitySpace_08516_3x2_RGB• HoloLens’te sensörlerin yanısıra HPU (Holographic Processing Unit), 32 bitlik bir Intel işlemci ve temel olarak çözünürlüğü insan gözüyle aynı olan bir retina ekran bulunuyor.
• HoloLens’in pil ömrü yaklaşık 2 saat.
• HoloLens, Windows 10 işletim sistemine entegre edilmiş.

Microsoft, HoloLens’in geliştirme sürümünü 30 Mart’ta geliştiriciler için fiyatı 3.000 dolar olmak üzere satışa sundu. Böylelikle geliştiriciler, bu aydan itibaren HoloLens için kendi uygulamalarını ve oyunlarını geliştirebilecekler.
HoloLens, Windows 10 uyumlu Xbox One uygulamarını ve oyunlarını çalıştırabiliyor. Bunların yanısıra HoloLens Skype, HoloStudio (kendi hologramlarınızı yaratabileceğiniz harika bir uygulama), HoloTour (şu an için yalnızca Roma ve Machu Picchu’nun 3D turlarını içeren bir uygulama), Actiongram (kendi hologramlarınızı yaratıp, video ve animasyon hazırlayabildiğiniz bir uygulama) uygulamalarını içeriyor.
e28acf23-32b4-471d-9d0c-a35574191103 Kullanıcıyı dış dünyadan soyutlamayan bu teknolojinin yansımaları önümüzdeki senelerde daha çok dikkat çekeceğe benziyor. Örneğin, Microsoft ve NASA işbirliğiyle hazırlanan ve holografik yazılım ile çalışan bir cihaz Mars yüzeyinde mixed reality yardımıyla keşiflerde bulunabilecek. Bu iş birliği ile ilgili özet bir videoyu burada bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=aThCr0PsyuA

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/