Mesleğiniz Yerine Kendinizi Nasıl Ön Plana Çıkarabilirsiniz?

İyiMezun.com

İyiMezun.com

CV göndermeden ve iş başvurusu yapmadan iş görüşmesi yakalama fırsatı İyiMezun'da!

Tanışırken ilk duyduğunuz soru hiç, “Mesleğin ne?” oldu mu?
Günümüzde, sosyal çevreler içerisindeki etkileşimlerin çoğu kim olduğunuz yerine, ne yaptığınızla alakalı.
Peki bu durumu tersine çevirip verdiğiniz kartvizit yerine doğuştan kartvizitli nasıl olabilirsiniz?

1) Kendinizi mesleğinizin dışında tanıtmanın bir yolunu bulun.

Kişilerden kendilerini mesleklerinden (veya ne görevde olduklarından) bahsetmeden anlatmalarını istediğimizde cevabı o kadar kolay alamadığımızı görüyoruz. Kendini meslekten bağımsız tanımlamak, kulağa kolay gelen, ancak aslında göründüğünden daha zor olan bir iş. “Kollarınızı normaldekinden ters şekilde kavuşturun” gibi, zor olmadığını düşündüğümüz ama bir kere yapmaya başladığımızda “alışkanlıkların” aynı derecede gelişmiş olmadığını fark ettiğimiz durumlardan.

2) Meslek/Kimlik yapışmasını bölün.

İnsanın kendisini mesleğinden bahsetmeden tanıtması zor.
Buyurun, siz de deneyin. (Öğrenciyseniz de kendinizi okuduğunuz bölümü söylemeden.) Bir dakikada, sizi anlatan, nelerle uğraştığınızla ilgili fikir veren, söylemekten de memnun olacağınız bir konuşma yapın.
Yaşadığı hayatta mutlu ve tatmini yüksek olan kişiler bunu daha kolaylıkla başarıyor. Görece daha az mutlu olan kişiler ise, yaptıkları işte çok başarılı olsalar, iyi kazansalar ve iyi bir kıdemde olsalar bile tıkanıyorlar. Meslekleri ve unvanları kendi kişisel kimlikleri içerisinde o kadar büyük bir yer tutmuş ki, onu çıkarınca, anlatacak bir şey bulamıyorlar.

3) Deneyimlerinizi genişletin.

İş hayatında başarılı olmak istiyoruz tabi ki. Ama çoğu insanın kaçırdığı önemli bir nokta var. İş hayatında ve iyi bir kariyer yolculuğunda başarılı olmak için sadece çok çalışmanız, hayatınızı işininiz yapmanız, kendinizi ve tüm enerjinizi işinize vermeniz yeterli değil!

“Mesleğin dışında kimsin sorusunu duyduğunuzda söyleyecek ne kadar çok şeyiniz varsa, işinize katacağınız şey de o kadar çok olur.”

Başarı için aynı zamanda çok yaşamanız, çok öğrenmeniz, çok denemeniz ve yanılmanız, farklı kimlikler edinmeniz, farklı ortamlarda bulunmanız gerek. Mesleğin dışında kimsin sorusunu duyduğunuzda söyleyecek ne kadar çok şeyiniz varsa, işinize katacağınız şey de o kadar çok olur. İşinize ne kadar çok katma değer ve farklı bakış açısı getirirseniz de o kadar başarılı olursunuz. Üstelik başarı derken bir pozisyon terfi etmekten değil, dikkat çekecek derecede kariyer başarısına sahip olmaktan bahsediyoruz.
Sihirli kelime, “deneyim zenginliği”.
Unutmayın; insanı büyüten bir deneyimi tekrar tekrar kaç defa yaşadığı değil, ne kadar farklı deneyimler yaşadığıdır.

İyiMezun, CV hazırlamadan ve iş başvurusu yapmadan en iyi şirketlerde iş bulmanı sağlar: İyiMezun.com 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/