Meşe Kütüğünde Ölümsüzlük Mantarı Üreten Kadın Girişimci: Reyhan İşcan

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Reyhan İşcan sayıları gün geçtikçe artan başarılı kadın girişimcilerden biri. “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” adlı yarışmayı kazanmasıyla hayalindeki işe koyuluyor. Ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen Reishi mantarı üreten ve bunu meşe kütüğünde yapan Reyhan İşcan’ı daha yakından tanıyalım.

Evli ve 3 çocuk annesi olan İşcan’ın hikayesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması”na katılmasıyla başlıyor.

İlk olarak 2013 yılında “İstiridye Mantarı Üretme” projesiyle katıldığı yarışmada birinci olan Reyhan İşcan, yarışmadan kazandığı 50 bin TL ile 200 metrekarelik bir alanda İstiridye Mantarı üretmeye başlıyor.

Vizyon sahibi biri olarak 2014 yılında aynı yarışmanın “Şampiyonlar Şampiyonu” versiyonuna “Meşe Kütüğünde Reishi Yetiştirme ve Pazarlama” projesi ile katılıp tekrar şampiyon oluyor.

Tekrar birinci olarak 50 bin TL’lik hibeyi alan İşcan, Eskişehir’de kurduğu 115 metrekarelik tesiste ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen Reishi mantarı üretimine başlıyor.

Kanser, yorgunluk, tansiyon gibi hastalıklara iyi gelmesi ve yaşlanma karşıtı olması yönüyle ölümsüzlük mantarı olarak adlandırılıyor ve 4000 yıldır Uzakdoğu’da alternatif tıpta kullanılıyor.

Bu mantar doğada çok zor koşullarda ve uzun yıllarda yetişiyor. Bu da mantarın değerini arttırıyor. Reyhan İşcan da yetiştirdiği mantarları kilosu 2000 TL’den satıyor.

10.000 farklı ağacın yalnızca birinde yetişebilen mantarı üretebilmek için özel bir iklimlendirme ve sistem kullanarak sporların yetişmesini sağlıyorlar.

Mantarın, üretim aşamaları tamamlandıktan 5 ay sonra ortaya çıktığını söyleyen İşcan, “Meşe kütüğünde de reishi mantarları yetiştiriyorum ancak o ortamda yetişmesi daha fazla zaman alıyor.” diyor.

Yılda 4 ton İstiridye ve 200 kilogram Reishi mantarı üreten İşcan, diğer kadın girişimcilere de elinden geldiğince destek oluyor.

“Türk kadını her şeyin üstesinden gelir.” diyor Reyhan İşcan ve birçok kadına danışmanlık hizmeti veriyor ve birçoğunu da girişimci olma konusunda teşvik ediyor.
Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (1) Yorum Yap

Merhaba Dilara Hanım haberin konusu çok güzel. Bende Reyhan İşcan'a ulaşmak istiyorum nereden nasıl ulaşabilirim ?

/