Mc Donald’s En Popüler Ürünlerinin Boyutunu Bir Stratejiyle mi Küçülttü?

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Tartışılabilecek iki farklı teoriyle başlayalım:
1) İnsanlar bazen ne kadar çok yediklerinden şikayet eder.
2) İnsanlar bazen yedikleri şey orada durduğu için yer.
Bu, birçok fast food zincirinin önem verdiği bir şey. İnsanlara çok yemek verirlerse, insanların bunu olağanüstü bir değer olarak algılayacağına inanırlar.
Zaman geçtikçe ve insanlar aşırı kilo almaya başladıkça, çoğu insan fazla yemek yemenin sağlıksız olduğunu fark etti ve buna dikkat etmeye başladı.

Böylece, fast food zincirleri de bu konu üzerinde düşündü.

McDonald’s 21 Haziran’da en meşhur ürünlerinden biri olan McFlurry’nin porsiyonunu küçülttüğünü açıkladı: McFlurry ile aynı tada sahip, gereksiz derecede fazla olup size kötü hissettirmeyecek Mini McFlurry’i çıkardı.

Haagen-Dazs gibi akıllı pazarlamacıların süpermarket raflarını dolduran küçük tüplerdeki dondurmaları da bu stratejiyle açıklanabilir.
Koca bir McFlurry aldığınızda, çok büyük ihtimalle hepsini yiyeceksiniz ama belki de yiyebileceğiniz miktar Mini McFlurry’nin miktarı kadardır ve bu küçültme stratejisi, fazla yiyip pişman olmanıza engel olacağını vaat ederek fiyatına dikkat etmeden satın almanızı sağlayabilir.
Sizce satın aldığımız birçok üründe kullanılan bu minik hile, acaba şimdilik yalnızca Birleşik Krallık’ta satışa sunulacak olan Mini McFlurry’nin asıl McFlurry satışları üzerinde etkili olacak mı? Bu stratejinin uygulandığı, sizin bildiğiniz ürünler var mı? Yorum olarak belirtebilirsiniz.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/