‘Mars’a Koloni’ Yanıtıyla Cornell Üniversitesi’nden 1 Milyon Liralık Burs

Şeyda Takiş, öğrencilik hayatı boyunca birçok başarıya imza attı. Zamanında iyi bir lise kazanmak için girdiği Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) ilk 100’deydi. İstanbul Erkek Lisesi’ne gitmeyi tercih eden Takiş, Türkiye’nin en iyi liselerinden birinde okuyup liseyi birincilikle bitirdi. Sonrasında ise yurtdışındaki üniversitelere başvurmaya karar verdi ve başvurduğu üniversitelerin çoğundan tam burs kazandı.
Kendisi yaşananları şu şekilde dile getiriyor:
 “ABD’den yaklaşık 10, Avrupa’da da birkaç okula başvurdum. Amerika’da Cornell, Duke ve Pennsylvania üniversitelerinden tam burs aldım. İhtiyaç bursunun yanı sıra Duke Üniversitesi’nin dünyanın her yerinden başvuran 35 bin kişi arasından 9 kişiye verdiği başarı bursuna ve UPenn tarafından World Scholars adlı bir gruba seçildim. İngiltere’de King’s College London, University College London, University of Bath ve İsviçre’de ETH Zürich’i kazandım. Amerika’da Harvard, Yale, Columbia ve Chicago üniversitelerinde yedekteydim. Cornell Üniversitesi’nde 4 yılda 300 bin doları yani 1 milyon lirayı aşacak tam bursla okuyacağım.”
Köklü üniversitelerden kabul almasında, okul dışı aktivitelerinin ve kendini iyi ifade edebilme yeteneğinin etkili olduğunu belirten Şeyda, Cornell Üniversitesi’nden kazandığı bursta bu etkenlerin yanında mülakattaki bir soruya verdiği yanıtın da büyük etkisi olduğunu söylüyor. Bunu “Cornell Üniversitesi mülakatında, insanlığın sonu geldiğinde Mars’a yerleşecek 100 kişilik bir koloni tasarlamam istendi. Bu en ilginç soruydu. 700 kelimede yepyeni bir toplum oluşturmak zordu. Ama toplumdaki sorunları azaltıp yeni bir yaşam alanı kurmayı özetledim” şeklinde anlatıyor. Takiş, bilgisayar mühendisliği eğitimi alıp, yapay zekâ üzerine çalışmak istiyor.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/