l Mark Zuckerberg Ve Olay Yaratan Bantı - CEOtudent

Mark Zuckerberg ve Olay Yaratan Bantı

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yine gündeme oturdu. Ama bu sefer bir satın alma veya bir güncelleme ile değil. Bir bant parçası sayesinde. Daha doğrusu iki. Evet, doğru gördünüz, bant parçaları Zuckerberg’i yeniden gündeme taşıdı!

Facebook tarafından satın alınan Instagram’ın 500 milyon üyeye ulaşması şerefine, bizim genel olarak mezuniyetlerde veya düğünlerde kullandığımız bir çerçeve ile poz veren Zuckerberg’in laptopunun kamera ve mikrofonuna yapıştırdığı bant parçaları çok konuşuldu. Hakkında, The Guardian’da, abc News’te, Fortune ve daha nice haber sitesinde haber olacak bu hareketin sebebi Zuckerberg’in güvenlik önlemi alma çalışmalarıydı.Zuckerberg - bantBu olay akıllara FBI Direktörü James Comey’in bir açıklamasını akıllara getirdi. Comey, nisan ayında yaptığı açıklamada kişisel bilgisayarının kamerasını bantla kapattığını söyledi. Comey bunu, “Bir gün haberlerde benden daha akıllı bir adamın bilgisayarının kamerasını kapattığını gördüm. Ben de, kişisel bilgisayarımda bunu uyguluyorum.”

FBI gibi güvenliğin en yüksek seviyelerde olduğu ve Facebook gibi Dünya’nın teknolojik merkezlerinden birindeki en üst düzey yöneticiler böyle bir önlem alıyorsa bu işin gerçeklik payı nedir? IT uzmanlarına göre, Zuckerberg ve Comey’in yaptıkları hareketler paranoyakça değil. Bazı trojan ve malware’ler, bilgisayardaki kamera ve mikrofonun uzaktan kontrol edilebildiği bir gerçek.

Bu arada, fotoğrafın çekildiği masa, Zuckerberg’in eylülde Facebook’ta yaptığı canlı yayındaki masayla aynı. Yani, bantla kapanan bilgisayar Zuckerberg’e ait. Medya şu an, “Zuckerberg cephesinden bir açıklama gelecek mi?” sorusunun yanıtını bekliyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/