Mark Zuckerberg Hayalini Gerçekleştiriyor

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

2016 yılı için kişisel hedefi Iron Man’daki Jarvis gibi yapay zekalı bir sistem geliştirmek olan Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamayla Jarvis hakkın da bilgi verdi. Facebook’ta kullandığı teknolojiler bu akıllı ev otomasyonunu yapmasında büyük fayda sağlamış.

Bu yıl şimdiye kadar, ışıkları, sıcaklığı, aletleri, müzik ve güvenlik de dahil olmak üzere evini kontrol edebilen, kendi zevk ve kalıplarını öğrenebilen, telefonunda ve bilgisayarda konuşabileceği basit bir yapay zeka oluşturdu. Yeni kelimeleri ve kavramları ve hatta  kızı Max’i eğlendirmek için kullanılabilir bir sistem olduğunu söylüyor.

Bu otomasyon Python, PHP ve Objective C’de yazılmış doğal dil işleme, konuşma tanıma, yüz tanıma ve kendi kendine öğrenme gibi birçok yapay zeka tekniği kullanıyor.

Akıllı ev otomasyonu olan bu sistem, doğal dili algılayabiliyor,görme ve yüz algılamayapabiliyor, messenger bot ile verilen komutları yerine getirebiliyor ve hatta sizinle konuşup tanışabiliyor.

page

Işıklar, termostat ve kapılar, müzik için Spotify, Samsung TV, Max için bir Nest kamıyla bir Crestron sistemi kullanıyor ve elbette çalışmaları Facebook’un sistemlerine bağlı olarak işliyor.

5-10 yıl içinde, görme, işitme, dokunma vb. Yanı sıra dil gibi şeylerden daha hassas yapay zeka sistemlerine sahip olacağını söyleyen Zuckerberg bu araçlar için sanatın son derece güçlü bir hal aldığını da ekledi.

Motgan Freeman sesiyle eğlenceli bir Jarvis tanıtım videosu da hazırladı.

https://www.youtube.com/watch?v=SHNyfG0YPqA

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/