l Erkek Hegemonyasını Yıkan Maraton Koşucusu Kadın: Kathrine Switzer - CEOtudent

Erkek Hegemonyasını Yıkan Maraton Koşucusu Kadın: Kathrine Switzer

Erkek Hegemonyasını Yıkan Maraton Koşucusu Kadın: Kathrine Switzer 1
Kathrine Switzer, 5 ocak 1947 doğumlu, Amerikalı yazar, TV yorumcusu ve maraton koşucusudur. Bizim burada ilgilendiğimiz kısım ise Boston Maratonu’na katılan ilk kadın koşucu olması ve onun ders niteliğinde azim dolu hikayesidir.

Kathrine Switzer’e kadar 70 yıl boyunca maratonda sadece erkekler yarışmıştı.

Erkek Hegemonyasını Yıkan Maraton Koşucusu Kadın: Kathrine Switzer 2
1967 Yılında Boston Maratonu’na katılarak bir maratona katılan ilk kadın atlet oldu. Kadınlar katılamaz diye yazılı bir kural olmadığı halde, 70 yıldır maratonda sadece erkekler yarışmıştı ve o güne kadar koşan kadın atlet hiç olmamıştı.

Kathrine Switzer, Boston Maratonu’na cinsiyetini belirtmeden ‘K.V.Switzer’ ismiyle kayıt yaptırdı. Zaten kimse de cinsiyetini sormadı. 19 Nisan 1967 günü çevresindeki diğer yarışmacıların anlamsız bakışları arasında 261 göğüs numarasıyla maratonda yerini aldı ve yetkililerin Switzer’i fark etmeden yarış başladı.


Yarış esnasında yıllar boyu hafızalarda yer edinecek o fotoğraflar ortaya çıktı.

Erkek Hegemonyasını Yıkan Maraton Koşucusu Kadın: Kathrine Switzer 3

Gazetecilerin flaşları arasında bir anda yola fırlayan Jock Semple adındaki görevli Kathrine’in kolundan tuttu ve “Defol git yarışımdan ve numaranı da hemen ver.” dedi. Çığlıklarıyla kadın atleti tartaklayarak yarış dışına itmeye çalıştı. Kathrine korkmasına rağmen koşmaya devam etti. Sonra bir anda aslında hiç maraton tecrübesi olmadığı halde Kathrine koştuğu için onu yalnız bırakmak istemeyen erkek arkadaşı, 390 numaralı Thomas Miller, Jock Semple’i uzaklaştırdı ve bütün bunların hepsi basın otobüsünün önünde gerçekleşti. Böylelikle ortaya yıllar boyu hafızalarda yer edinecek o fotoğraflar çıktı.

Erkek Hegemonyasını Yıkan Maraton Koşucusu Kadın: Kathrine Switzer 4

Kathrine durmadı ve koşmaya devam etti. Çünkü kadınların da koşabileceğini herkese inandırması gerekiyordu ve koşuyu 4 saat 20 dakikada tamamlamayı başardı.


Sadece 5 yıl sonra kadınların da yarışmalara katılabileceği kararı alındı.

Erkek Hegemonyasını Yıkan Maraton Koşucusu Kadın: Kathrine Switzer 5
5 yıl sonra kadınların da yarışmalara katılabileceği kararı alındı. Hatta bu adım, 1984’te kadın maratonunun olimpiyat programına dahil edilmesine kadar uzanan önemli bir adımdır.
İlk yarışta kendisini engellemeye çalışan organizatör Jack Semple ile 1973 yılında fotoğraf çektirdiler. Anlaşılan o ki Jack Semple yanlış yaptığını anlamış.

Kathrine Switzer koşunun 50. yılına özel yapılan röportajda şu duygu dolu sözleri dile getirdi:

Erkek Hegemonyasını Yıkan Maraton Koşucusu Kadın: Kathrine Switzer 6

“Yarış sırasında büyüdüm ben. Boston Maratonu’na genç bir kız olarak başladım, yol boyunca büyüdüm, sonlarına geldiğimde olgun bir kadındım. 32.km civarında, bu koşuyu bitirdikten sonra daha iyi bir sporcu olmak için çabalamaya ve başka kadın sporculara da benim yaşadığım güçlülük ve özgürlük duygularını hissetmeleri için öncü olmaya karar verdim. Bitiş çizgisini geçtiğimde, ‘Yaşasın başardım’ demek yerine ‘Yaşasın bir hayat planım var!‘ demiştim.”

Yorumlar (0) Yorum Yap

/