Lise Öğrencisi Mehmet, Engelliler İçin Bilgisayar Kullandıran Gözlük Geliştirdi

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

İzmir’de Uğur Okulları 11. sınıf öğrencisi olan Mehmet Hamza Erol, ellerini kullanamayan insanlar, için bilgisayarı gözleriyle kullanabilmesine olanak sağlayan bir gözlük ve yazılım geliştirdi. TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ege Bölge Finalleri’nde üçüncü olan proje, maliyetinin fazlasıyla düşük olması sayesinde de kolay üretim süreçleriyle dikkat çekti.

Mehmet, ilgili işleve sahip en ucuz gözlüğün 60 dolar olduğunu ve daha düşük maliyette bir yazılım geliştirmek için yola çıktığını söylüyor.

Sistem çok da karmaşık değil. Anlık olarak gözün fotoğrafı alınıyor, USB kablo aracılığıyla bilgisayara gönderiliyor.

Gözlüğün sağ tarafına bakır teller yardımıyla “yılan kamera” sabitlediğini belirten Erol, “Yılan kamera ile anlık olarak gözün fotoğrafı alınıyor, USB kablo aracılığıyla bilgisayara gönderiliyor. Bilgisayardaki yazılım ile bilgisayar faresinin nereye oynatılacağı belirleniyor. Kısacası gözlerinizle bilgisayar faresini hareket ettirerek bilgisayarı kullanabiliyorsunuz. Bu teknolojiyi ellerini kullanamayan engelli bireyler kullanabilir. Böylelikle fareyi oynatabilir, ekranda gezinebilir.” şeklinde konuştu.

Yaptığı piyasa araştırmalarında yaklaşık 10 bin doların üzerinde ürünler gördüğünü söyleyen Erol’un kendi geliştirdiği ürünün fiyatı ise 44 lira!

“Pahalı bir teknoloji. Daha ucuza mal edebileceğimi düşünerek böyle bir proje geliştirdim. En ucuz ürün 60 dolar. O da alttan çekim yapan cihazlar. Benim bu ürünüm hem gözlük takarak hem de yüksek doğruluk oranına sahip olmakla beraber yaklaşık 44 liraya mal oldu.”

Avusturya’daki bilim festivalinden davet!

Okul Müdürü Orkun Karapostal da Hamza’nın projesinin çok değerli olduğunu, okul olarak kendisini desteklediklerini ve milli takıma girmek isteyen öğrencilerinin, Avusturya’daki bilim festivalinden davet aldığını söyledi.

Mehmet’in projesini kendisinden de dinlemek isterseniz:

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/