Lise Öğrencisi Ege Özgül Tasarladığı Robotla Dünya Literatürüne Girmeyi Başardı

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Henüz lise öğrencisi olan Ege Özgül, 3D printer kullanarak bir “böceksavar robot” tasarladı. Tasarladığı robot, tarım alanı için kullanıma sunulacak. Ege Özgül’ün tasarladığı tarım robotu hakkında yazdığı makale dünyanın en büyük akademik indeksi olarak kabul edilen Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nde (IEEE/The Institute of Electrical and Electronics Engineers) yayınlandı.
Genç yaşta oldukça başarılı bir çalışmaya imza atan Ege Özgül’ün tasarladığı robot, tarımda böceklerin zarar verdiği bitkileri ve tarım işçilerini korumak üzere çalışacak. Böceksavar robot, püskürttüğü tarım ilacı ve çıkardığı farklı frekanslardaki seslerle zararlı haşereleri insan gücü olmadan bitkilerden uzaklaştırıp daha kaliteli bitkilerin yetişmesine olanak sağlayacak. Ayrıca, Genç Deha Özgül’ün tasarladığı böceksavar robotun içinde bulundurduğu kimyasallar tarım işçilerinin sağlığına zarar vermeyecek şekilde oluşturuldu.
Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi olan Ege Özgül’ün yazdığı makale birçok bilim insanı için referans olma özelliğini de taşıyor. Ege Özgül’ün öğretmeni ve danışmanı olan Talha Kılıç ülkemiz gençlerine olan güvenini şu sözlerle ifade etti:

“Bu endekste makalesi yer alan 3 lise öğrencimiz daha var. Her biri birer deha. Şimdiden ülkelerini teknolojide bir adım öteye taşıma heyecanıyla çalışmalar yapıyorlar.”

Tasarladığı robotla dünya çapında bir başarı elde eden Ege Özgül, Polonya’da 5-8 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “3. International Contemporary Education Research Congress”te akademisyenlere projesinin sunumunu yapacak. Ayrıca Özgül, 21-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Young Science Meeting” de Portekiz’de ülkemizi temsil ediyor olacak.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (1) Yorum Yap

Bilimin önemini görüyoruz, nice gururlarımız olması dileğiyle....

/