Lisans Tamamlama Süreci Nasıl İlerler?

Alp Karaçaylı

Alp Karaçaylı

Part time iletişimci full time sinefil

Lisans tamamlama, son yıllarda ülkemizde çok fazla kişi tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Bu uygulama açık öğretim ve örgün öğretim olmak üzere iki ayaklı bir süreçte gerçekleşir. Lisans tamamlamak isteyen kişiler çeşitli sebepler ile bu uygulamaya yönelebilmektedir.

Türkiye’de ortaöğretim sonrası süreç ön lisans, lisans ve yüksek lisans olmak üzere üçe ayrılır. Üniversitelerin ve ÖSYM’nin belirlediği koşullar doğrultusunda 2 yıllık ön lisans bölümlerine kayıt yaptırılabilmektedir. Aynı şekilde ÖSYM’nin düzenlediği ulusal sınavlarda yeterli puanın alınması durumunda 4 yıllık eğitime başlanabilmektedir.


Lisans Tamamlama Ne Anlama Gelir?

lisans tamamlama

Lisans tamamlama işlemi, herhangi bir üniversitenin ön lisans programını bitiren kişileri ilgilendirmektedir. Aynı şekilde üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinde eğitim ve öğretim gören kişileri de ilgilendiren bir durumdur. 4 yıllık eğitim-öğretim sürecinde bazı öğrenciler çeşitli sebepler ile 2. yılın sonunda kayıtlarını dondururlar.

Bu durumda aynı öğrenci ön lisans mezunu sayılmaktadır. Öğrenci eğer isterse başlangıçta girmiş olduğu 4 yıllık bölümü bitirme şansı yakalamaktadır. Bu sürece verilen isimse lisans tamamlama olarak bilinmektedir. Çokça kez DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile karıştırılmasına rağmen temel bir nüans farklılığına sahiptir.


Lisans Tamamlama ve Dikey Geçiş Sınavı Arasındaki Fark

sınav

Lisans tamamlama, tıpkı Dikey Geçiş Sınavında olduğu gibi ön lisans mezunlarını ilgilendiren bir durumdur. Temel farklılık, DGS’nin ön lisans kaydı yaptıran ve ön lisans programını bitiren öğrencileri kapsamasıdır. Lisans tamamlama işlemi ise herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümünün 2 yılını tamamlayan öğrencileri ilgilendirir. Esasında her iki süreç ön lisans mezunlarını ilgilendirir. Lakin birisinde, ilk olarak ön lisans kaydı yaptıran kişiler 4 yıllık eğitime geçiş yapar. Diğerinde ise 4 yıllık lisans eğitim ve öğretim sürecine başlayıp bitirmeyenler bu haktan faydalanırlar.

Bu süreç hakkında yine de en geçerli kaynak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi olarak durmaktadır. Bu süreçle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için ÖSYM internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca başvuru yapmak istediğiniz üniversitenin ve fakültenin internet sitelerini inceleyebilirsiniz. Yüksek öğrenim sürecini ilgilendiren bu tarz konular hakkında en güncel ve resmi kaynak bu alanlar olmayı sürdürüyor. Başvuru yapacağınız akademik alan ve ilgili okul bu duruma göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/