Lego’nun Yeni Seti Bilim Dünyasından: NASA’nın Kadınları

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Lego 1949’dan beri Danimarka’da oyuncak üretimi yapıyor. Fakat belki de ilk defa böyle özel bir seri ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu özel fikri ortaya atan da bir kadın. MIT News Bilim editörü olan Maia Weinstock, bu fikrini geçtiğimiz 2016 yılında Lego Ideas ile paylaştı.
Fikir, paylaşılan platformda 10 binden fazla kişi tarafından oylandı! Oy çokluğu Lego yetkililerinin dikkatini çekmeyi başardı ve fikir hayata geçirildi. 1 Kasım’da piyasaya sürülmesi beklenen oyuncak serisi itinayla hazırlandı.
 Maia Weinstock, Nasa’da çalışan kadınların birçok emek harcayarak başarıya ulaştıklarının, bilime ve insanlığa birçok katkılarının olduğunu düşünüyor. Bu sebeple dört fantastik kadının isimlerinin bir şekilde anılmasını ve hatta yaşamasını amaçlamış. Hak ettikleri saygıyı görmelerini istediğini aynı zamanda bu projenin gelecek nesillere de ışık tutma özelliği taşıdığını söylüyor.
Sette dört başarılı kadın bilimci yer alıyor:
Bilgisayar Bilimci Margaret Hamilton: 1960 yılında Apollo görevindeki araçların bilgisayarlarının yazılımını geliştiren ekibi yönetti. Yazılım mühendisliğinin kraliçesi deniyor kendisi için.
Astronot, Fizikçi ve Eğitimci Sally Ride: Birçok başarısının yanı sıra o, uzaya çıkan ilk ABD’li kadın.
 Astronom (Hubble’ın Anası) Nancy Grace Roman: Hubble Uzay Teleskopunun tasarlanmasında görev aldığı için ona Hubble’ın Anası deniyor.
Astronot, Hekim, Girişimci Mae Jemison: 1992’de uzaya çıkmasıyla, “Uzaya Çıkan İlk Afrika-Amerika Kökenli Kadın” unvanını aldı.
Kategoriler: Bilim, Kreatif, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/