Hayaldi, Gerçek Oluyor: ‘Kusursuz Kulak’ Bager, Fazıl Say ile Bir Araya Gelecek

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Doğuştan görme engelli ve absolut (kusursuz) kulağa sahip 8 yaşındaki Bager Çalışcı’nın Fazıl Say ile tanışma ve konser verme hayali gerçek oluyor.

Bager Çalışcı’nın Fazıl Say ile bir araya gelme hayali 30 Haziran’da İstanbul’da gerçeğe dönüşecek.

Çalışcı ailesine telefonla ulaşan Fazıl Say, 30 Haziran’da İstanbul Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium’da Şanghay Filarmoni Orkestrası ile vereceği konserine, Bager Çalışcı’yı, babası Mehmet Çalışcı’yı ve müzik öğretmeni Caner Keser’i davet etti.

“Ülkemizin güzel insanları bir evladını yine yalnız bırakmayarak elinden tuttu. Bizlere güzel dönüşler yapan herkese gönülden teşekkür ediyoruz. Bager’in en büyük hayali dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ile tanışmaktı. Sayın Fazıl Say’ın, Bager’in haberini izledikten sonra sosyal medya hesaplarından duygularını iletmesi, hatta ağladığını belirtmesi bizi hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. Fazıl Say 30 Haziran’da İstanbul Lütfi Kırdar Sanat Merkezi’nde vereceği konserine bizi davet etti. Usta sanatçıyla orada bir araya geleceğiz, çok mutluyuz.” – Caner Keser


Bager Çalışcı’nın köy okulunda konser verme hayali ise geçtiğimiz günlerde gerçekleşmişti.

Köy okulunda okuyan ve hayatında daha önce piyano görmemiş öğrenciler ile köy meydanında bir araya gelen Bager, Beethoven’ın Yalnızlık Senfonisi ile Ay Işığı Sonatı’nı; Yann Tiersen’nin eserini ve güncel şarkıları çaldı.

Bager’in görme yetisinde doğuştan gelen bir kayıp var. Ancak o, bir kusursuz kulak.

7 yaşındaki Bager, duyduğu sesleri notaya dökme yeteneğine sahip. Ona kendisi gibi görme engelli öğretmeni Caner Keser eğitim veriyor. Doğuştan görme engelli ve absolut yani kusursuz kulağa sahip Bager’e hayallerini bir bir gerçekleştireceğini bir müzik hayatı ve başarılar diliyoruz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/