Kurumsaldan Terk Girişimci Kadınlar

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

20’li yaşlarının başında kurumsal hayat hayalleri kuran, “9-5 işim olsun, hayatım kurtulsun” diyen genç kadınlar, kadınlarımız, ne oldu da kurumsal hayattan birer birer kaçmaya başladı?

Kurumsal hayata sadece 3-5 yıl dayanabilmiş ve koşarak uzaklaşarak kendi işini kurmuş genç kadınlar ile dolu etrafımız. Arkadaş ortamlarında, sosyal medyada, aile yemeklerinde ya da kuaförde, kısacası her yerde bu kadınların ilham veren hikayelerini dinliyor, onlar ile gurur duyuyor, belki bi’ tık kıskanıyor ve çokça da “Acaba ben de yapabilir miyim?” diye iç geçiriyoruz.

Yapanlardan neyim eksik diye düşünenler için, kendi işini kurmuş bu genç kadınların ortak özelliklerini listeledik.

1) İyi eğitimliler; hemen hepsi yüksek lisans yapmış ve iyi okullardan mezunlar.

2) Başarılılar; kısa sürede terfi basamaklarını tırmanmış, bu kısa kurumsal hayat tecrübelerine birden fazla pozisyonu sığdırmış ve en az 1 çok başarılı işe imza atmışlar.

3) Mobiller; iş onlar için sadece işte yapılmıyor, iş yeri dışında da maillerini takip edip, fikir üretip çalışabiliyorlar.4) Dijitaller; kendi sektörlerini ve dijital dünyayı takip ediyorlar, yeniliklere hızla entegre oluyor ve işlerine adapte edebiliyorlar.

5) Sosyaller, hatta adeta network’un dibiler; insanlar ile iyi ilişkiler kuruyor ve çevrelerini doğru şekilde kullanıyorlar.

6) Pazarlama ve İletişim konularında bilgililer, bu departmanlarda çalışıyor, ya da bu konuda eğitim alıyorlar.

Aslında kurumsal hayatın göz bebeği olabilecek bu kadınlar neden mutluluğu dışarıda arıyor? Kurumsal iş yaşamı bu genç ve başarılı kadınları neden memnun edemiyor?

Nedeni aslında çok basit; Hayaller!

Sevgili Meral Hisar Turaç‘ın bu keyifli yazısını kendisinin de izniyle yayınlamak istedik. İçeriğin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/