Kürtaj Fiyatları

Devlet Haber

Devlet Haber

Güncel haber ve içeriklerin yer aldığı blog.

10 Haziran 2021

Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliğin sonlanması anlamına gelmektedir. Gebeliğin sağlıklı ve yasal olarak yapılmasını sağlamaktadır. Gelişen yeni teknikler ile beraber artık daha kolay atlatılan bir süreç haline gelmiştir. Günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemi ise vakumlu aspirasyondur. Hastanın iyileşme sürecinde konforludur. 10- 15 dakika gibi bir sürede işlemler tamamlanır. Bu işlem için merak edilen kürtaj fiyatları 2021, özelde yaptırmak ne kadar, yasal mı, hangi durumlarda yapılır, yasal süresi nedir, devlette paralı mı, sigortaya yansır mı, vakumlu kürtaj ne kadar hemen bilgi alabilir ve işlem için size en yakın hastane yada klinikler ile görüşerek randevu alabilirsiniz.

Kürtaj yaptırmanın birçok nedeni olabilir bunlarla birlikte kişi istenmeyen gebeliği sonlandırmak durumunda kalabiliyor. Bu durumdan ötürü bu işlemin yapılması için kürtaj yapılması gerekiyor. Bu aşamada kişiler bu işlemin fiyatlarının araştırmasını yapıyor. Genel olarak Türkiye genelinde kürtaj fiyatları 1.500 TL ile 5.000 TL arasında değişebilir. İl bazında, hastanelere ve kliniklere göre farklılık göstermektedir. İçeriğimize devam ederek özel hastane, klinikler ve şehirlere göre fiyatları öğrenebilirsiniz.

Güncel Kürtaj Fiyatları 2021

Güncel Kürtaj Fiyatları 2021 aşağıda ki gibidir;

    4 ile 6 Hafta gebelik döneminde kürtaj operasyonu 600 TL’dir.

    6-8 hafta gebelik döneminde istenmeyen gebeliği sonlandırma operasyonu 700 TL’dir.

    8 hafta gebelik sonlandırma operasyonunda 900 TL bir ödeme gerekmektedir

Özel Hastaneler ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yasak mı?

Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde kürtaj yaptırabilirsiniz. Ancak doktor onayı yada anne ile bebeğin sağlığı tehlikede ise bu işlem yapılır. Keyfi olarak gebelik sonlandırılması mümkün değil ve yasal değildir. Yasal olarak sadece sağlık sorunları sebebi ile bu müdahaleler yapılır.

Özel Hastane Kürtaj Fiyatları

Gebeliğinizi sonlandırmak istiyorsanız özel hastanelere giderek işleminizi yaptırabilirsiniz. Özel hastanelerde kürtaj işlemi belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Genel olarak özel hastanelerin kürtaj fiyatları 600 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar şehirlere ve hastanelere göre değişiklik gösterir. Tercih edeceğiniz hastanelerden net bir bilgi alabilirsiniz.

Ayrıntılı Ultrason Fiyatları (Özel Hastaneler) 2021 hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Kürtaj Fiyatları 2021

Devlet hastanelerinde kürtaj işlemi yapılmaktadır. Ancak, devlet hastanelerinde isteğe göre kürtaj yapılmamaktadır. Bu işlemi yaptırmak için bebeğin sağlığınız açısından tehdit altında olması, gelişim problemi olması gerekmektedir. Bununla birlikte, bu işlemi yaptırmak için ilk olarak randevu almanız gerekir. İstek üzerine devlet sağlık kurumunda yapılmaz. Kürtaj işlemi devlet hastanelerinde ortalama olarak 150 TL ve 1.000 TL arasındadır. Gideceğiniz hastanenin vezne bölümünden işlem için fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Vakumlu Kürtaj Ne Kadar?

Genel anestezi yöntemi ile vakumlu kürtaj yani ağrısız işlem olarak yapılmaktadır. Rahim içindeki gebelik materyalinin boşaltılması için kullanılan karmen kanül ve buna bağlı olan enjektörler ile rahim içi temizlenerek aspire edilir. Bu işlem ortalama olarak 10- 15 dakika sürer. Sonrasında jinekolojik muayene edilir ve rahim içinin gebelik materyalinden tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra operasyona son verilmektedir. Sonrasında hasta 1-2 saat içerisinde notmal hayatına devam edebilir. Vakumlu kürtaj fiyatı ise ortalama olarak 1.000 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir.

Klinik Kürtaj Fiyatları 2021

Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde olduğu gibi kliniklerde de kürtaj işlemleri yapılmaktadır. Jinekolog ve kadın doğum uzmanlarının kliniklerinde ise bu işlemlerinizi randevu alarak yaptırabilirsiniz. Kliniklerde kürtaj fiyatları ortalama olarak bebeğin gelişimine göre değişmektedir;

    6 haftalık fiyatı: 750 TL-1.000 TL’den başlar.

    7 haftalık fiyat: 800 TL- 1.200 TL

    8 haftalık kürtaj fiyatı: 1.200 TL ile 1.300 TL arasında

    9 haftalık gebelik kürtaj fiyatı: 1.400 TL

    10 haftalık kürtaj ücreti: 1.600 TL ile 2.000 TL arasında değişir.

Gideceğiniz kliniğe ve hastanelere göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlar ortalama olarak verilmiştir. Bulunduğunuz şehirlere göre de farklılık göstermektedir.

Op.Dr.Uzay Yıldırımın Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

    8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

    8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL’dir.

Op. Dr. Tuğrul Abacıoğlu kürtaj fiyatları ise;

ürtaj fiyatları şu şekilde sıralayabiliriz.

    6 haftalık fiyat 1000 TL

    7 haftalık fiyat 1100 TL

    8 haftalık fiyat 1200 TL

    9 haftalık fiyat 1400 TL

    10 haftalık fiyat 1600 TL’dir.

Kürtaj Kaç TL? 2021 Tarifesi

İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Bodrum, Bandırma, Batman, Uşak, Eskişehir ve diğer tüm illerde kürtaj kaç TL? ortalama olarak sizler için araştırdık. Özel hastanelerde ortalama olarak yapılan kürtaj işlemi 1.500 TL’den başlar ve 5.000 TL’ye kadar çıkabilir. Devlet hastanelerinde ise 100 TL ile 700 TL’ye kadar işleminizi yaptırabilirsiniz. Kliniklerde ise 800 TL’den başlar ve 4.000 TL’ye kadar çıkabilir. Bunlarla birlikte bebeğin anne karnında olan büyüklüğü de fiyatları etkiler. Genel olarak ülkemizde yasal olarak 10. haftaya kadar gebelik sonlandırması yapılır.

Bulunduğunuz şehirlerde klinikler üzerinde bu işlemi yaptıracaksanız ilk olarak randevu alarak muayene olabilir ve sonrasında işleminizi yaptırabilirsiniz. Verilen fiyatlar her şehre, doktora ve hastanelere göre değişiklik gösterecektir. NET FİYAT BİLGİSİNİ KÜRTAJ İŞLEMİ YAPTIRACAĞINIZ YERLERDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları 2021

Kürtajın yasal kısıtlamaları içinde evli/bekar ayrımı yoktur. Sadece baba onay için vardır. Evlilik dışında oluşan gebeliğin yasal olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Reşit olan bir kadın yasal olarak işlemini gerçekleştirebilir. Evlilik şartı aranmaz. Evlilik dışı kürtaj fiyatları hastanelere ve kliniklere göre değişir. Ortalama olarak 800 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. Devlet hastanelerinde ise evlilik dışı kürtaj işlemi yapılmaz.

Kürtaj Sigortaya Yansır mı?

Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) göre 10 haftadan küçük gebeliklerde isteğe bağlı olan gebelik sonlandırma işlemi de SGK kapsamına girmiştir. Bu süreden sonra kürtaj olmak isteyen kişiler gebelikleri 10 haftadan küçük ise devlet hastanelerinde kürtaj işlemlerini SGK ile yaptırabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemi için;

    Enfeksiyon kapılmaması için antibiyotik tedavisi uygulanır.

    Rahim ağzı antimikrobial maddeler ile temizlenir ve hasta hazırlanır.

    Muayene olmayı ihmal eden hastalar için rahim ağzından pap smear almak gerekir.

    Rahim ağzı uygun olan büyüklüğe ulaşana kadar genişletilir.

    Plastik kanül, vakum aspirasyon ve küretle kürtaj işlemi yapılır.

    Kanama oluşumunda kontrol yapılır.

    İşleme son verilir.

    Son olarak ultrason ile rahim içi kontrol edilir ve hastanın kendine gelmesi beklenir.

    1-2 Saat içinde normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Gebelik Sonlandırmak İçin En Uygun Hafta Ne Zaman?

İstenmeyen gebelik durumunda vakumlu kürtaj için en uygun hafta 5. 6. ve 7. haftalardır. 8 ve 10. haftada gebelik arası kanama riski olabilir. Bu sebeple yapılan işlemler deneyimli, temiz, ve yasal yerlerde yapılmalıdır.

Kaç Aylıkken Kürtaj Yaptırılır?

Gebeliği sonlandırmak için yasal süreç 10. haftaya kadardır. Sağlık sorunları sebebi, bebeğin gelişim problemleri, anne ve bebek için risk oluşturuyor ise gebelik sonlandırma işlemi yapılır. 10. haftaya kadar kürtaj yapılabilir. Bu süreç sonrası yasal değildir ve yapılamaz.

Kürtaj Ne Durumda Yapılır?

Kürtaj işlemi boş gebelik, bebeğin sağlık problemi, kalbi durması, ilaç kullanımı, bebeğin gelişiminin anne ve bebek için sorun olduğu, radyasyona bağlı kalarak bebekte sakatlıklara yol açılma ve maddelere maruz kalındığında bu işlem yapılabilir. Bunların dışında yapılması devlet tarafından yasaklanmıştır.

Kürtaj Yasal mı?

İstenmeyen gebeliklerin sonlanması için uygulanan kürtaj operasyonu için yasal bilgileri sizler için araştırdık. Ülkemizde kürtaj için sosyal medya kanallarında araştırma yapan ve yasal olduğu konusundaki bilgiler yanlıştır diyebiliriz.

TCK.’nun 99. maddesinin 2. fıkrasına göre;

”Tıbbi zorunluluk bulunmadığı halde rızaya dayalı olsa bile gebelik süresi 10 haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi cezalandırılır. Bu durumda çocuğunun düşürtülmesine rıza gösteren kadın da cezalandırılır.”

Mevzuat bilgisini okuyabilir ve gebelik sonlandırma hakkında yasal bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj Yasal Süresi Ne Kadar?

Kürtajın yasal süresi 10. haftaya kadardır. Bu süre zarfında yasal olarak belirli sağlık sorunları olan kişiler gebeliğini 10. haftaya kadar sonlandırabilir. Bu süre sonrası bebek ve annede sağlık sorunu tehdidi yok ise yapılması yasal değil ve yasaktır.

Hangi Durumda Kürtaj Yapılır ve Yasal Süre Aşılabilir?

Belirli durumlarda, uzman doktorlar tarafından heyet kararı ve ailenin onayı durumunda kürtaj işlemi 10. haftaya kadar ve sonrasında da belirli şartlar ile mümkün olabilir;

    Bebeğin yaşam ile bağdaşmayan sağlık tehlikesi

    Anne hayatını ve sağlığını tehlikeye sokan durumlar

    Bebeğin kromozomal durumlarının ortaya çıkması

    Tecavüz bebekleri (Mahkeme onay ile yapılmaktadır)

    Bu tarz sebepler üzerine yasal olarak gebelik sonlandırılır.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/