Küçük Ressam Rana Kuru 11 Yaşında Kendi Sergisini Açtı

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Rana Kuru, Antalya’da 6. Sınıf öğrencisi. 3 yaşından beri resim yapıyor ve şimdi 7 yıldır yaptığı resimlerle kişisel resim sergisini Alanya Kültür Merkezi’nde açtı. Yaptığı 40 resimde, 40 yıllık ressamları aratmayacak çizgiler saklı.
Zorlu bir çocukluk geçirdiğini söyleyen annesi Şule Kuru, onun sakinleşmesini sağlayan şeyin resim defteri ve boya kalemleri olduğunu keşfettiğinden beri küçük ressama bu konuda oldukça destek oluyor. 11 yaşındaki ressam ise, resim çizerken kendi hayal dünyasını gerçeğe dönüştürmek için bir adım attığını düşünüp motive oluyor.
Şule Kuru, kızının ressam olma sürecini ise şu şekilde anlattı:

“Rana çok geç konuşan bir çocuktu. Geç konuştuğu için çok hırçın ve agresifti. Özel bir kreşten çok agresif ve sinirli olduğu için atıldı. O dönem agresifliğini gidermek için ilk yaptığım iş Rana’ya boya kalemleri almak oldu. Sonradan fark ettik ki, Rana gerçekten çok güzel çiziyor ve gittikçe de sinirliliği, agresifliği geçmeye başlıyor. Sakinleşti, hatta övgüler almaya başlayınca kendine olan güveni artmaya başladı. O günden bu yana kalemi elinden bırakmadı. Okul hayatında da çeşitli yarışlara katıldı ve başarılılar aldı. “

Şule Kuru’nun bir de ebeveynlere önemli bir tavsiyesi var:

“Asla çocuklarına bilgisayar telefon vermesinler. Resim yapmak çocukları gerçekten mutlu ediyor. Farklı bir dünyaları oluyor ve kendilerine güveni geliyor. Rana resim yaptığında mutlu oluyor. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız teknolojik aletlerden uzak tutabilirsiniz.”

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/