Kriz Konusunda Facebook ile Yarışacak Örnek Vakalar – Part 1

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Facebook ve Cambridge Analytica skandalını hepimiz yakından takip ediyoruz.
Bir şirketin başına gelebilecek en büyük krizlerden birini yaşayan Facebook, bu konuda yalnız değil. Geçtiğimiz senelerde meydana gelen ve tüm dünyanın çok büyük tepkisini çeken birkaç krizden bahsedeceğim sana. Okurken, o günlerdeki halinizi düşünmenizi isteyeceğim. Bu haberleri ilk aldığınız zamanki tepkin ne olmuştu? Bu yazıyı görmeden ne kadar zaman önce unutmuş olduğunu fark edeceksin okurken. O kadar yoğun gündemde yaşıyoruz ki, geçen seneyi bırak, geçen ay yaşanan skandalları bile unutuyoruz. Geçtiğimiz senelerde meydana gelen birkaç örnekle krizlerin atlatılabileceğine (hasarlı da olsa) ve hatta unutulabileceğine birlikte bakalım.
Kriz yönetimi konusunda uzman bir isim olan Jonathan Jordan, kriz anında şirketin tepedeki isminin görünür olmasının hayati önemi olduğunu düşünüyor. Facebook krizinde Mark Zuckerber’un kongreye ifade vermesi, kriz yönetimi açısından olumlu bir hamle olsa da ilk beş gün sessiz kalan Zuckerberg, tepki topladı.

BP – Meksika Körfezi Krizi

2010 senesine uzanalım şimdi; bundan tam sekiz önce, Nisan 2018’de BP’nin Meksika Körfezi’nde 11 kişinin ölümü ve Dünya’nın en büyük ekolojik krizine neden olan petrol kazasına. Deepwater Horizon Petrol Sızıntısı olarak geçen olayda BP, bir şirketin yaşayabileceği en karanlık günlerden geçti. 11 kişinin hayatını kaybetmesi, çok sayıda yaralı, 87 gün boyunca körfeze sızan petrol… Okuması bile iç karartıyor. BP ise o günlerden zararlı da olsa kurtuldu. Davalılarla anlaşma yolunu seçti ve yüklü miktarda tazminat ödemeyi kabul etti. Hatalarını kabul eden BP yönetiminin başındaki isim Tony Hayward, birkaç ay sonra istifasını vererek şirketten ayrıldı. Düşük bir frekansla iletişim yapmayı seçen BP, finansal ve operasyonel çalışmalara ağırlık vererek krizi daha büyümeden çözdü.

United Airlines – 69 Yaşında Yolcunun Kovulması Krizi

United Airlines’ın geçtiğimiz sene nisan ayında (nisan, şirketler için lanetli bir ay sanırım), 69 yaşında bir yolcunun yaka paça uçaktan atıldığı haberleri yankılanıyordu her yerde. Fazla bilet kesilme hatası olduğunu söyleyen ve bu konuda yolcudan bir türlü özür dilemeyen United Airlines, kriz yönetimi derslerinde “Yapılmaması Gerekenler Listesi” şeklinde bir müfredat hazırladı adeta. Yönetim, kriz yönetiminin esaslarından olan 3T: Tell The Truth (Gerçeği Söyle) kuralını görmezden geldi ve tüm çevrelerden çok büyük tepki topladı. İtibarını hala tam olarak temize çekmiş diyemeyiz.

Uber – 2017 Yılının Neredeyse Tamamı Krizi

Uber, ülkemizde son zamanlarda büyük sıkıntılar çekse de Amerika’da kabus gibi bir sene geçirdi. Cinsiyetçi suçlamalar, ölümlü trafik kazaları, yönetimsel sorunlar derken Uber, kriz üstüne kriz yaşadı. Farklı metodlarla bu krizlerin üstesinden gelebilen Uber, hala birçok iletişimciyi şaşırtıyor. Hatta birçoğu, “Uber bu kadar krizden kurtulduysa Facebook da bu krizi atlatacaktır” diyor. Ülkemizde yaşanan krizlere dair ise çok fazla açıklama yapmamayı tercih eden Uber, bir kesim tarafından eleştirilirken diğer kesim olayın tansiyonunu düşürme çalışmaları sebebiyle takdir ediyor. Ülkemizdeki durumu hep birlikte izleyip göreceğiz.
Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/