Kriz Döneminde Yeniden Doğan 3 Büyük Şirket

Pepsi

Pepsi-Cola ilk olarak Kuzey Carolina, New Bern’de 1890’ların başında Caleb Bradham tarafından yapıldı. Kimyacı olan Caleb Bradham Pepsi’yi sindirime yardımcı olması amacıyla geliştirmiştir. İlk olarak 1893 yılında “Brad’in İçeceği” adıyla piyasaya sürülmüştür.
Pazarı elinde tutan büyük rakibi Coca-Cola’nın başarısı karşısında ilk etapta başarılı olan kurucu Bradham, 1923 yılında yüksek şeker fiyatları ve I. Dünya Savaşı sonrasındaki olumsuzluklarla mücadele edemiyor ve şirket iflas ediyor.
İflas eden şirketin ticari ünvanını satın alan Roy Megargel, dönem olumsuzluklarından dolayı şirketin 8 yıllık bir dönemden sonra tekrar iflas etmesine engel olamıyordu. Son iflasın ardından tekrar kurulan Pepsi, sil baştan içeceği tekrar formüle etmeye başladı. Rakibi Coca-Cola’nın 6 onzluk şişelerde 5 cente sattığı içeceklerinin karşısına aynı fiyata 12 onzluk şişeleri çıkarıyor. Pepsi, ekonomik kriz döneminde yaptığı kampanyalarla aradaki fiyat farkına sürekli göndermeler yapıyor. Bu dönemde popülerliğini artıran şirket 36-38 yılları arasında karını katlamayı başarıyor. Günümüzde içecek markası olarak akla gelmekte ve hala satışlarını sağlamakta. 


Ford Motor Company

Günümüzde otomobil üreticilerinin başarılarından Ford Motor Company’nin kurucusu Henry Ford, Amerika Birleşik Devleti’nin Büyük Buhran dönemi ve yeni biten İç Savaşı’nın ardından otomobil üretebilmek için çalışmalara başlamış ve yatırımcılar bulmaya çalışmıştır. Kriz dönemlerinde yatırımcı bulmak oldukça zorken; Henry Ford 12 yatırımcıyı bulup ikna ediyor.1903 yılında 28 bin dolar başlangıç ​​sermayesi ile şirketi Ford Motor Company’i kuruyor ve şirket aynı yıl ilk otomobilini üretiyor.
I. Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan Amerika’daki Büyük Buhran yıllarında Amerika’daki birçok şirket gibi zor bir dönem geçirse de şirket  ayakta kalmayı başarıyor. II. Dünya Savaşı’nı da fırsata çeviren şirket tank üretimine başlayıp, savaşlar öncesi dönemdeki popülerliğini geri kazanmayı başarıyor.

Hewlett-Packard  

Hewlett-Packard  bilinen adıyla HP, bugün dünyanın en büyük bilgisayar donanım ve yazılım üretici şirketlerinden biri. Şirketin adı kurucularının soyadlarının birleşiminden meydana geliyor. Stanford Üniversitesi’nden Bill Hewlett ve David Packard adında iki öğrenci tarafından 1939 yılında ABD’de bir evin garajında 538 dolar başlangıç sermayesiyle kurulan şirket küçük elektronik cihazların üretimini yapmaya başlıyor. İlk müşterilerinden biri de eğlence sektöründen Disney oluyor.

Şirketin kuruluşundan birkaç yıl sonrası 40’lı yıllar savaş dönemine yakalanıyor. II. Dünya Savaşı’nda Almanya zarar gören denizaltı filoları için askeri alanda radarlarla ilgili özel cihazlara ihtiyaç duyuyor. Bu durumda kendini kısa sürede kanıtlayan Hewlett-Packard, savaşı ve savaşın olduğu dönemi fırsata çeviriyor. Almanya’nın istediği cihazları başarıyla üreten HP, o yıllarda 45 kişilik bir kadroyla çalışmasına rağmen milyon dolarlık gelirler elde etmeyi başarıyor.

Kategoriler: Başarı, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/