Konforsuz Alanınızı Bulun ve Oraya Yerleşin

Ezgi Diliçıkık

Ezgi Diliçıkık

Environmentalist, Digital Addict

İnsanlar, bir kaybeden olmamak için çok güçlü kaçınma duygularına sahiptirler. Verdikleri kararları yalnızca her şeyi bildikleri ve atacakları her adımda kendilerine güvendikleri konforlu alanlarında verirler. Konforlu alanların dışarısında harekete geçmekten korkarak işlerinde herhangi bir büyüme ya da gelişme beklemeleri ise oldukça saf bir davranış biçimidir.

Peki, konforlu alan (comfort zone) nedir?

Konforlu alan, kilitli kaldığınız sıcacık kozanızdır. Burada oldukça rahat hissedersiniz, içerisindeki her şeyi çok seversiniz, içerisinde balçıkla kaplı olsanız bile bu durum artık sizi rahatsız bile etmez.

Konforlu alan, sizin günlük rutin döngünüzdür. Ev-iş-ev ve bonus olarak da eğlenceli hafta sonu aktiviteleri!

Konforlu alan, dışarıdan yardım alamayacağınız ve gitgide güçsüzleşeceğiniz kabuğunuzdur. Ama bu durumla keyfiniz yerindedir çünkü buna alışmışsınızdır. Ama bu alanda kaldıkça bir şeyleri değiştirebilmek için kendinizde asla yeterli gücü bulamayacaksınız. Anlamsız konuşmaları sonlandırmayı, nefret ettiğiniz işinizi bırakmayı, artık sevmediğiniz sevgilinizden ayrılmayı, gerçekten yapmayı denemek istediğiniz şeyleri yapmayı başaramayacaksınızdır.

Hayır, yapamayacaksınız. Korkuyorsunuz, yorgunsunuz ve bütün bunları yapmaya hazır değilsiniz. Dahası ve en kötüsü ise yaşadıklarınızın doğru olmadığını fark etmeyeceksiniz ve bu hayatın yaşamanız gereken hayat olduğuna kendinizi ikna edeceksiniz.

Savaş alanında güvende olan bir gemi düşünün. Ancak gemiler güvende kalmak için yaratılmamışlardır.

– William G.T. Shedd

İnsan doğası gereği baskıdan, konforsuzluktan ve acıdan kaçınır. İnsanlar yüksek türbülanstan kaçınırlar ve güvenli tarafta kalmayı tercih ederler. Bununla birlikte, bu şekilde hayallerinizi gerçekleştiremezsiniz. Büyüme, gelişme ve başarı, değişiklik gerektirir. Bunlar sizleri yeni başarılara ulaştıracak yolda ortaya çıkacak şeylerdir.

Değişiklik dilenmelidir; bundan kaçınılmamalıdır.

Alışkın olduğunuz konforlu alanın aksine, rahatsız alanınız sizi korkutacak olan alışılmadık ve henüz keşfetmediğiniz şeylerle doludur. Bunlar sizi saçmalıyor ve hayal kırıklığı doluymuşsunuz gibi gösterecek olan şeyler bile olabilirler.

Rahatsız alan, eğlence ve oyun dolu sıcacık bir yer değildir. Aksine, gelişim için ideal olan ve en başta üşüyebileceğiniz bir yerdir. Burası yeni kabiliyetler edineceğiniz, eskilerini geliştireceğiniz ve sonunda daha güçlü ve daha az savunmasızlaşacağınız yerdir.Korkularınızdan yalnızca düşünerek kurtulmanızı sağlayacak hiçbir yol yoktur. Eğer oyuna katılmazsanız kazanacağınız bir şey de olmayacaktır. Yalnızca harekete geçmek, sizi istediğiniz şeylerde başarılı olmaya götürür ve peşinde olduğunuz hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Tek başına düşünmek, sizi şimdi bulunduğunuz noktadan daha öteye taşımayacaktır. Harekete geçmek ise taşıyacaktır!

Ortalama kitleler sürekli düşünürken, kazananlar harekete geçerler.

Konforlu alanda kalmak kolaydır, ayrılmak ise zor. Bununla birlikte gelişim sağlamanın tek yolu da konforlu alanı terk etmekten geçer.

Sunum yapmaktan korkuyor musunuz? Hemen bir tane yapın.

Topluluk önünde konuşmaktan çekiniyor musunuz? Hemen bir konuşma hazırlayın.

Yapacağınız ilk işten dolayı eleştirileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Hemen başlayın!

Bir şey eğer sizi korkutuyorsa, büyük ihtimalle denemek için iyi bir şeydir.

– Seth Godin

Kimse kolay olacağını söylemedi. Ancak bunların hepsine değecek.

Konforsuz alanınızı bulun ve oraya girecek kadar cesur olun. İlk birkaç adım sizi gerçekten zorlayabilir. Ancak zamanla konforlu alanınızın dışındaki hayatın o kadar da kötü olmadığını fark edeceksiniz. Zamanla tüm rahatsızlıklar buharlaşacak ve konforsuz alanınız, konforlu alanınızın bir parçası haline gelecek.

Kaynak.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Yorumlar (0) Yorum Yap

/