l Meclis'ten Geçti Ve Resmi Gazete’de Yayınlandı: Kitapta Artık KDV Yok - CEOtudent

Meclis’ten Geçti ve Resmi Gazete’de Yayınlandı: Kitapta Artık KDV Yok

kendi dünyasında

kendi dünyasında

Dünyamda yer tutan gelişmeleri uzay boşluğuna bırakıyorum.

Kitap satışına ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM’de kabul edildi ve yasalaştı. Resmi Gazete’de de yayımlanan ve yürürlüğe giren yasaya göre artık basılı kitap ve süreli yayınlardan KDV alınmayacak.

Dün akşam saatlerin yürürlüğe giren kanun ile birlikte kitaplardaki ve süreli yayınlardaki KDV tamamen kalkmış bulunuyor.

Meclis'ten Geçti ve Resmi Gazete’de Yayınlandı: Kitapta Artık KDV Yok 1
AA’nın haberine göre ekonomide yeni düzenlemeler getiren “Sosyal Hizmetler Kanunu” ve “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, dün akşam Genel Kurul’da kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.
“Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu” hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV (Katma Değer Vergisi) oranı sıfıra indi.

Geride bıraktığımız ocak ayında TBMM’de kabul edilen ilk düzenlemede durum biraz farklıydı. Yapılan düzenlemeye bazı kesimler tepki göstermişti.

Meclis'ten Geçti ve Resmi Gazete’de Yayınlandı: Kitapta Artık KDV Yok 2
Ocak ayında yapılan bu düzenlemede okuyucu direkt olarak olarak yayıncıdan aldığı kitap ve süreli yayınlarda KDV ödemeyecekti. Ancak okuyucu aynı ürünleri kitapçıdan almak istediğinde KDV ödemeye devam edecekti. Bu durum haksız rekabet tartışmasını da beraberinde getirmişti. Neyse ki tüm satış noktalarındaki KDV’nin sıfırlanmasıyla buradaki tartışmalar da son bulmuş oldu.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/