Kitap…okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler.

Serkan Kalendergil

Serkan Kalendergil

Gaziantep Üni. Ekonomi - Hasan Kalyoncu Üni. İşletme MBA

Kitap..kendi dünyasını kurmak isteyenlerin giriş anahtarı.

Ülkemizde televizyon seyretmeye ve internette ortalama 8-9 saatimizi harcıyorken,kitaba harcadığımız zaman sadece 7 dakika.Evet üzücü bir durum,peki biz okuma alışkanlığı kazanmak için neler yapmalıyız? Buyurun efendim bir kaç öneri..


1) Okumak için zaman oluşturun.

Yakındığımız belkide kendimizi rahatlamak için başvurduğumuz bir söylem vardır,”kitap okumaya vakit mi var?” bu bir bahane bu bir kaçış evet.Bundan kurtulmak için kendimizi zorlamalıyız en azından ilk zamanlarda irademizi zorlamalıyız.Göreceksiniz kitap nefes ve su gibi ihtiyacınız olacaktır.

2)Okuma alanınızı belirleyin

Kendinizi nerede rahat hissediyorsanız orayı okuma alanı olarak seçebilirsiniz.Evin balkonu,kitapların yanı,yatak odası vs. gibi sessiz bir ortamı tercih etmelisiniz.

3) Sevdiğiniz kitapları okuyun

Bütün kitaplarda alacak bir ders vardır, o yüzden her şeyi okumak lazım. Fakat ilk zamanlarda okuma alışkanlığınızı kazanmak için sevdiğiniz kitaplardan başlamak da fayda vardır.

4)Hayatınızda sosyal medyayı azaltın

Azaltın diyorum çünkü çıkartmak şu zamanda mümkün olmuyor :).Elimizden geldiği kadar azaltmak ve kazandığımız zamanı kitap okuyarak geçirmeliyiz.

Kitap okumanın ödemini çok iyi anlatan bir video…

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/