KİŞİSEL GELİŞİMİMİZE KATKI SAĞLAYACAK OLAN 5 FAKTÖR

İnsan fiziksel olduğu kadar nitelik olarak da gelişebilir. Her insanın kendine özgü potansiyeli vardır. Dünyada iyi ve başarılı insanların bu potansiyelleri keşfetmiş olmasının etkin nedeni, kişisel gelişimlerini daha bilinçli, planlı ve sistematik bir şekilde yaptıkları içindir. İşte kişisel gelişimde bize katkı sağlayacak 5 temel faktör.

1) HAYAL KURUN VE GERÇEKLEŞTİRİN 

İnsanlar yaşamı boyunca hayal kurar. Kurdukları hayali gerçekleştirmek için, hayata tutunup daha çok çabalar. Çabalayarak güzel bir hayata ulaşma umudu onları daha çok hırslandırır. Hayal ettiklerimizden en küçüğü bile gerçekleşse bizi fazlasıyla mutlu eder ve cesaret verir. Bunun en büyük örneği Jordan Casey. Hayal kurmak yerine hayallerini gerçekleştirmek için yola çıktığında sadece 9 yaşındaydı. 13 Yaşında dünyanın en genç programcısı, App Store uygulama geliştiricisi ve bağımsız oyun geliştiricisi şirketi Casey Games’ın CEO’su oldu.

2) FARKINDALIK !

Farkındalık bilinçli düşünce, duygu ve davranışlarımızın ve bilinçaltının faaliyetlerinin bizi nasıl etkilediğini değerlendirmemizi sağlar. Kendimiz hakkındaki gerçeği bilmemizi, yaratıcı yeteneğimizi, sınırsız potansiyelimizi ve kendi yarattığımız engelleri görebilmek, hissedebilmek ve anlayabilmek için oldukça önemlidir. Farkındalık içinde tepkisel değil, etkisel davranırız. Çevremizdeki insanların, aktivitelerinin ve çevremizin farkında olmak yaşam deneyiminizden bir bütün olarak zevk almanızı sağlar. Her anın hakkını veririz. Başarılı insanların çoğu duygularını kontrol edebilen, kendi farkındalığının ve öz benliğinin bilincinde olan insanlardır.

3) YAPMAK İSTEDİĞİNİZ İŞTE BİLGİ SAHİBİ OLUN

Bir işi az ama öz, derinlemesine bilmek, her şeyden evvel yeteri kadar bilmek demektir. Yani o bilgiyi işinde ve kişisel yaşamında ilmik ilmik kullanmak büyük avantajlar doğurur. İşinizi bilerek yaptığınız takdirde riski sıfır derecesine indirgersiniz. Çünkü bilmek, aynı zamanda ön görmek ve çeşitli açılardan temkinli ve özenli davranmak demektir aynı zamanda. Bu da size birçok açıdan avantaj ve yarar sağlar.

4) BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRİN

Eğitim veya tecrübe yolu ile elde ettiğimiz maharettir. Becerili olduğumuz işi ustaca yapabileceğimizi söyleyebiliriz. Beceri, öğrencilerde öğrenme süreci içerisinde kazanılması, geliştirilmesi ve yaşama aktarılması tasarlanan kabiliyetlerdir. Şimdiye kadar bilgi edinimi, yaşam ve okulun temel amacı olarak görülmüştür. Bilgilerimizi, hayallerimizi, yeteneklerimizi, yetkinliklerimizi ve becerilerimizi geliştirirsek başarılarımız artacaktır. 

5) YETENEKLERİNİ KEŞFEDİN


Yeteneklerimiz bize doğuştan gelir. Her insan yeteneklidir. Sosyal çevremiz, büyüdüğümüz kültürler tüm bu durumlar yeteneklerimizi keşfetmemizde önemli rol oynamakta ve zaman zaman bu yeteneklerimizi ortaya çıkarmakta zorluk yaratmaktadır. Bu zorluklarda mücadele etmek, kendimizi tanımak, ilgi odaklarımızın, becerilerimizin, yetkinliğimizin neler olduğunu bulmak için çabalamalıyız. 

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/