Kişisel Gelişim Yazılarının Samimiyetsizliği

 Seni çok ama çok seviyorum. Çok güzelsin. Çok samimiyetsiz. Evet, görüldüğü üzere ”çok” kelimesi genel olarak kullanıldığında dilin yetersizliğinden mi yoksa kullanan kişinin samimiyetsizliğinden mi sığ bir pekiştirmedir bilinmez.
 Genel olarak kişisel gelişim yazıları hayatta bir yerlere gelmiş”sermaye düzeninde zengin olmuş” veya sadece ayağıyla roman yazan adamları konu edinmiş yani ”çok” insanların hikayeleridir ve bu hikayelerde samimiyet eksikliği vardır.
Şöyle ki buradaki ”özne”nin hayatta kendini mutsuz hissettiği ve içinden çıkamayacağını düşündüğü gerek kariyerle gerekse sosyal hayatıyla ilgili önce zihninde aşamadığı problemler olduğunu varsayalım.
Özne, bu problemleri aşmak için CEOtudent internet sitesine girmiş ve kendi yaşadığı problemleri daha önce mutlaka başka bir insan tarafından yaşandığı ve aşıldığını düşünsün.(zaten dünyada yaşanmamış dert yoktur.) ve kendine bir çıkış yolu arasın.
Her sabah daha erken kalkmalı ve güne iyi bir öğünle başlamalısın.
Düzenli spor yapmak melatonin, seretonin gibi mutluluk hormanları salgılamanı ve dinç olmanı sağlar.

Bill Gates’in yapmayın dediği 32 hata
Düzenli bir uyku başarının anahtarıdır.
Ertelemek isteyen erteler çıkış yolu bulmak isteyen çözüm üretir.

Oprah Winfrey inanılmaz başarılı hayat hikayesi
vsvs. 
gibi kalıp fakat bir o kadar da içi boş ezber cümleleri okusun. Zaten halihazırda hayatı kötüye giden ortalama zeka seviyesinde ki bir insana bu cümlelerin etkisi nedir?

Samimiyetsizlikten başka bir şey değil.
Peki…
Samimi olan nedir? Samimi olan gerçektir. Gerçek ki bir yıkım hali, kaos ve ölüm. 
Gerçekliğin karalığını ancak felsefe yoluyla anlarız. Hayatın gerçek mi simülasyon mu olduğu konusu değişkenlik gösterirken simülasyon olan şuan içinde yaşadığımız düzendir. Bize mutlu olmak için isteğimizin hayallerimizin peşinden gitmemiz söylenir. Amerikalı gençlere ise farkına vardıkları bu simülasyondan çıkıp rahatlamaları için Hindistan’a gitmeleri. Yani nasıl düşünmemiz gerektiği bize her zaman söylenmektedir. İnternet dizilerinde, TV haberlerinde, kişisel gelişim kitaplarında hatta kişisel gelişimi kötüleyen bunun gibi metinlerde bile. Burada biraz kendimle çelişmek zorunda kalacağım.

Asolan yol kendimizi aramamızdır bu yolda yaptığımız hatalar, hataların sorumluluğunu alabilmemiz kendimizi yaratmamız ve şekillendirmemizdir.
Peki bu şekillendirdiğimiz yeni kendimiz mutluluğa zemin hazırlar mı?
Tabiki hayır.
Sadece gerçeklerin farkında olmaya bir adım daha yaklaştırır.
Kısacası mutlu olmanın yolu, mutluluğun bir fantezi olduğunu anlamaktan geçer. O öyle bir ”Özne”dir ki artık nesnesine kavuşmuştur.
https://www.youtube.com/watch?v=cKjNfXo8UDM&ab_channel=disappearest

Yorumlar (0) Yorum Yap

/