l Sosyal Medya Kim Jong Un’un Ölüm İddiaları Ile Çalkalanıyor, Doğruysa Yeni Lider Kim Olacak? - CEOtudent

Sosyal Medya Kim Jong Un’un Ölüm İddiaları ile Çalkalanıyor, Doğruysa Yeni Lider Kim Olacak?

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Sosyal Medya Kim Jong Un’un Ölüm İddiaları ile Çalkalanıyor, Doğruysa Yeni Lider Kim Olacak? 1
Geçtiğimiz hafta CNN International tarafından ortaya atılan iddialara göre Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kalp ameliyatı geçirdiği ve ameliyat sonrası durumunun ciddi olmadığı söylenmişti. Kuzey Kore cephesinden henüz hala bu habere bir yanıt ya da bu konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.
Güney Kore medyası haberlerin doğru olmadığını öne sürdü. Yonhap haber ajansı, bir Güney Koreli yetkiliye dayandırdığı haberinde Kim’in durumunun ciddi olmadığını belirtti.
ABD Başkanı Donald Trump ise Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada Kim’in sağlığına ilişkin “Bence haberler doğru değil. Eski belgelerin servis edildiğini duydum. Kuzey Kore ile iyi ilişkilerimiz var, benim de Kim Jong Un’la iyi ilişkim var. Umarım Kim iyidir.” ifadelerini kullandı.
Çin merkezli haber kanallarında da Kuzey Kore lideri hakkında iddialar ortaya atılırken, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bu konuda açıklamalarda bulundu. Sözcü, “Böyle bir iddianın ortaya atıldığını biliyoruz fakat, elimizde henüz bir kaynak yok” dedi.
Kuzey Kore medyası ise hala sessizliğini koruyor.
Kim Jong Un’un 11 Nisan’da parti yöneticileriyle yaptığı toplantının ardından hastaneye kaldırıldığı ve o günden bu yana görünmediği belirtildi. Fakat kamuya açık etkinliklerde görünmemesinin Kim’in sağlığıyla ilgili spekülasyonları tetiklemesi ilk kez olmuyor. Bazı gözlemciler ise Kim Jong Un’un dünyadaki koronavirüs salgınından korunmak amacıyla halk etkinliklerine katılmayı sınırlandırmış olabileceğini söylüyor. Kuzey Kore’de henüz resmi olarak kabul edilen tek bir koronavirüs vakası bile bulunmadığını da hatırlatalım.
Konuyla ilgili Kuzey Kore genelinden bir açıklama gelmemeye devam ettikçe sosyal medyada Kim Jong Un’un öldüğü iddiaları boy göstermeye başladı.

Kim Jong Un hayatını kaybederse yerine kim geçecek?

Sosyal Medya Kim Jong Un’un Ölüm İddiaları ile Çalkalanıyor, Doğruysa Yeni Lider Kim Olacak? 2
Kim Jong-un 36 yaşında. Babasının 2011’de kalp krizi sonrası hayatını kaybetmesiyle yönetime geçmişti. Bu neden Kim Jong Un hayatını kaybederse yerine kimin geçebileceği soruları sorulmaya başlandı.
Kuzey Kore liderinin çocuğu olup olmadığına ilişkin net bir bilgi yok. Fakat 2009 yılında evlenen Kim Jong-Un ve Ri Sol Ju çiftinin üç çocuğu olduğuna inanılıyor. CNN International’da yer alan habere göre, çiftin 2010 yılında doğmuş bir oğlu ve 2013 yılında dünyaya gelmiş bir kızı var.
Yetkililer, Kim’in çocukları olması durumunda ülkeyi yönetecek yaşa gelene kadar kız kardeşi Kim Yo-Jong’un yönetimi devralabileceğini ifade ediyor.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/