l

Neden Kendinizi Okumaya Vakit Bulamayacağınız Kadar Çok Kitapla Çevrelemelisiniz? - CEOtudent

Neden Kendinizi Okumaya Vakit Bulamayacağınız Kadar Çok Kitapla Çevrelemelisiniz?

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Uzmanlar yaşam boyu öğrenmenin daha mutlu olmanıza, daha fazla kazanmanıza ve hatta daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca, Bill Gates’ten Elon Musk’a kadar en zeki isimler daha zeki ve başarılı olmanın olmanın en iyi yolunun okumak olduğunu vurguluyor. Peki biz ne yapıyoruz? Bir sürü kitap alıyoruz.
Ama hayat yorucu! Pek çok şeye niyetleniyoruz fakat bunlardan çok azını hayata geçirmek mümkün oluyor. Mesela kitaplığınıza bakarsanız okuma niyetiyle alıp bir türlü başlayamadığınız ya da başlayıp bitiremediğiniz kitapları göreceksiniz. Bu sizi rahatsız ediyor mu? Etmeli mi?
Eğer hiç kitap okuyorsanız evet etmeli! Ancak kitap okuyorsanız ve kitap okuma hızınız hiçbir şekilde kitap alma hızınıza ayak uyduramıyorsa, sizin için iyi haberlerimiz var. Okunmamış kitaplarla dolu olan kütüphaneniz bir başarısızlık ya da cehalet işareti değildir, bu bir onur rozetidir! Nasıl mı?
Argüman yazarı ve istatistikçi Nassim Nicholas Taleb kendisinin en çok satan kitabı The Black Swan’da bu konuyu ele alıyor. Taleb, başarılı İtalyan yazar Umberto Eco’nun 30.000 ciltlik dudak uçuklatan kütüphanesi üzerine bir anekdot paylaşıyor.
Eco aslında tüm bu kitapların tamamını okudu mu? Tabii ki hayır. Ama kendini sadece potansiyeli ile değil, daha fazlasıyla yani henüz edinilmemiş bilgilerle çevreliyordu. Bu kütüphane ona bilmediği her şeyi sürekli olarak hatırlatıyordu. Onu entelektüel olarak aç ve sürekli meraklı tutuyordu. Taleb, henüz okumadığınız kitaplarla dolup taşmaya başlayan bir kitaplığın sizin için de aynı etkiyi yaratabileceğini söylüyor ve aynen şöyle yazıyor:

“Böyle bir kütüphane egonuzu tatmin eden bir hobi değil, mütevazı bir araştırma aracıdır. Aslında bu kütüphane, finansal araçlarınız, ipotek faiz oranlarınız ve emlak piyasası gibi bilmediğiniz şeylerin çoğunu içermelidir. Yaşlandıkça daha fazla bilgi ve daha fazla kitap biriktireceksiniz. Raflarda sayısı sürekli artan okunmamış kitaplar size tehditkar bir şekilde bakacak. Aslında ne kadar çok bilirseniz, okunmamış kitapların satırları o kadar büyük olur. Bu okunmamış kitap koleksiyonunu “Antilibrary” olarak adlandıralım.”

Bir Antilibrary, sınırlamalarınızın güçlü bir hatırlatıcısıdır. Bilmediğiniz, yarı bildiğiniz veya bir gün size yanıldığınızı fark ettirecek şeylerin büyük bir kısmı buradadır. Bu hatırlatıcıyla her gün yaşayarak kendinizde öğrenmeye teşvik eden bir tür entelektüel tevazu hissi yaratabilirsiniz.
Taleb diyor ki;

“İnsanlar, CV’lerine neyi çalışmadıklarını ya da deneyimlemediklerini yazmazlar, ama aslında bunu yapsalar iyi olurdu.”

Neden böyle düşünüyor sizce? Belki de çok bilinen şu psikolojik gerçek yüzündendir: En beceriksiz insanlar, yeteneklerinden ve kendinden en az şüphe duyanlardır. Yani az bildiği konu hakkında çok bildiğini hissedenlerdir. Buna Dunning-Kruger sendromu deniyor. Bir şeyleri bilmediğinizi itiraf ettiğinizde daha hızlı öğrenirsiniz.
Bu yüzden çok fazla kitap satın almak için ya da birkaç yüzyıl geçse de asla bitiremeyeceğiniz bir okuma listesine sahip olmak için kendinizi üzmeyi bırakın. Okumadığınız tüm o kitaplar belki de cehaletin bir işaretidir. Ama ne kadar cahil olduğunuzu biliyorsanız, milyonlarca insanın o kadar önündesiniz demektir.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (1) Yorum Yap

Güzel bir bilgi çok çok teşekkür ederim

/